Okolo Zeme v marci preletí najväčší asteroid roka. Označili ho za potenciálne nebezpečný

14.02.2021 o 19:04 - Dominik Cenkner
  • Článok

Do zemskej atmosféry prakticky neustále vlietnu menšie asteroidy, ktoré sú však pre našu planétu neškodné. O pár týždňov okolo Zeme preletí pomerne veľký asteroid a aj keď je zrážka s našou planétou prakticky vylúčená, odborníci z NASA ho predsa len označili za potenciálne nebezpečný.

Okolo Zeme v marci preletí najväčší asteroid roka. Označili ho za potenciálne nebezpečný
Ilustračné foto, zdroj: express.co

Ide o asteroid, ktorý dostal označenie 2001 FO32. Jeho veľkosť má byť väčšia než najvyššia budova sveta v Spojených arabských emirátoch, alebo most Golden Gate v San Franciscu.

Okolo našej planéty preletí 21. marca 2021. Riziko, že by sa mal zraziť zo Zemou je nulové, ale NASA ho klasifikovala ako potenciálne nebezpečný.

K Zemi sa totiž miestami priblíži na vzdialenosť 1,93 miliónov kilometrov. NASA však za potenciálne nebezpečné považuje každé teleso, ktoré sa k našej planéte priblíži na vzdialenosť menšiu ako 150 miliónov kilometrov. Pre predstavu ide o tri štvrtiny vzdialenosti medzi Zemou a planétou Mars.

Dnešná poloha asteroidu a Zeme, zdroj: spacereference.org
Dnešná poloha asteroidu a Zeme, zdroj: spacereference.org

NASA takéto telesá považuje za potenciálne nebezpečné preto, že sa pravidelne vracajú a Zem by tak mohli zasiahnuť niekedy v budúcnosti.

Asteroid 2001 FO32, ktorý bol objavený v roku 2001, by mal našu planétu minúť spomínaného 21. marca o 17:03 SEČ. Pôjde o najväčšie teleso, ktoré nás tento rok minie.

Objekt dokonca budeme môcť aj pozorovať. Voľným okom to síce nepôjde, lebo nám sa bude javiť ako veľmi malý, ale bežný hvezdársky ďalekohľad by ho mohol zachytiť.

Najnovšie správy