Október zmiernil sucho. Pred nami je Babie leto

Článok
Po sychravých októbrových dňoch, ktoré niekde zmiernili sucho nás čakajú stabilné dni. Začína Babie leto.

Od začiatku septembra vládne pomerne premenlivé počasie. Na oblohe sa síce ukazovalo aj Slnko, ale slnečné lúče rýchlo striedali oblaky a zrážky. Plejáda stabilných a slnečných dní, ktorá sa nazvýva aj ako Babie leto sa ešte nevyskytla. Nasledujúce dni však prinesú zmenu a až do začiatku novembra nás čaká stabilné počasie, ktoré budú mať pod svojou kontrolou jednotlivé tlakové výše.

Začiatok jesene zmiernil sucho

Séria daždivých dňoch v uplynulých týždňoch potešila určite mnohých. Úrodu síce veľmi nezachránila, ale potešila vodohospodárov a aj hubárov, ktorí z lesa prinášali rekordné úlovky. Začiatok jesene ovplyvňovalo niekoľko frontálnych vĺn, ale predovšetkým tlakových níži, ktoré sa formovali v oblasti Jadranu a prinášali aj na naše územie bohaté zrážky. Zrážky zmiernili sucho, ale nie všade. Prebytok zrážok prevláda na juhu Slovenska, kde pršalo najviac.

GRAFY ročných zrážkových úhrnov (zdroj: SHMÚ.sk)

Z vyššie priložených grafov tak pekne vidieť, že zatiaľ čo v Bratislave, na Orave alebo na východe chýba dostatok zrážok, tak v Hurbanove a na Sliači je zrážok už výrazný prebytok. Keďže nasledujúce dva týždne veľa zrážok neprinesú, tak sa prebytok bude znižovať a deficit zväčšovať.

Čaká nás Babie leto

Od pondelka bude počasie v našej oblasti pod vplyvom vyššieho tlaku. Na našom území bude prevládať stabilné, prevažne jasné až polojasné počasie. Zrána sa však v nižších polohách môžu vyskytovať hmly alebo nízka oblačnosť. Hmly sa môžu udržať po niektoré dni aj po celý deň. Bude to závisieť od polohy tlakovej výše. 

Teploty budú počas dňa stúpať k +15°C. Najmä pri slnečnom počasí môžu denné teploty túto hranicu aj prekonať. Nočné teploty by sa mali udržiavať v intervale +7 až 0°C. Takéto stabilné počasie nás čaká aj na začiatku novembra.