Októbrové počasie na Slovensku prepisovalo takmer 60-ročné rekordy

03.11.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Za nami je ďalší mesiac v roku, konkrétne október. Ten bol spočiatku teplý, niekde až nadpriemerne, neskôr prišlo obdobie dažďa. Opäť sa prepisovali aj rekordy.

Októbrové počasie na Slovensku prepisovalo takmer 60-ročné rekordy
Ilustračné, Foto: hiddensecretstours.eu

Zo správy, ktorú uverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav, vyplýva, že v uplynulý mesiac sa striedali vplyvy jednotlivých tlakových útvarov. Spočiatku u nás prevládalo juhozápadné až južné prúdenie spolu s tlakovou nížou. Tých sa vystriedalo hneď niekoľko.

Neskôr to bola tlaková výš, aby v závere opäť mohla „vládnuť“ oblasť nízkeho tlaku vzduchu, pričom nad južnou a juhovýchodnou časťou kontinentu sa udržiaval relatívne vyšší tlak vzduchu. Takto v skratke vyzerala synoptická situácia.

Čo sa teplôt týka, tak najvyššia priemerná mesačná hodnota bola nameraná v Orechovej, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Mala hodnotu 12,1 °C. Najnižšia priemerná teplota v lokalitách do 1000 m n. m. bola v obci Stratená v okrese Rožňava, a to +6,4 °C.

Priemerná teplota v októbri 2020, Foto: shmu.sk
Priemerná teplota v októbri 2020, Foto: shmu.sk

Celkovo najvyššiu teplotu zaznamenali hneď v úvode mesiaca. V sobotu 3. októbra na stanici Mužla pri Štúrove namerali +26,8 °C. Naopak najnižšiu do 1000 m n. m. namerali 20. októbra v Oravskej Polhore, a to -3,4 °C. Uplynulý mesiac preto skončil väčšinou ako teplotne nadnormálny.

Sťažovať sme sa nemohli ani na nedostatok zrážok. Zaznamenali sme nielen množstvo dažďa, ale na severozápade aj prvé výdatnejšie sneženie, pričom jeho hranica sa miestami presunula len na 450 m n. m.

Najviac zrážok, 256,6 mm, spadlo na stanici Modra-Piesok v Malých Karpatoch. Nezaostáva ani Kľak v okrese Žarnovica, kde namerali spolu až 245,9 mm zrážok. Aj vďaka tomu skončil október ako mesiac na Slovensku zrážkovo silne až mimoriadne nadnormálny.

Mesačný úhrn zrážok v októbri 2020, Foto: shmu.sk
Mesačný úhrn zrážok v októbri 2020, Foto: shmu.sk

V takých Piešťanoch či na Chopku bol zaznamenaný najvyšší októbrový mesačný úhrn zrážok, minimálne od roku 1961. Október preto prepisoval rekordy.

 

Najnovšie správy