Opäť nás čaká nebeské divadlo. Meteorický roj bude vidno už o dva dni

10.07.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Milovníci hviezdnej oblohy si opäť prídu na svoje. Už od nedele budeme môcť totiž sledovať meteorický roj Delta Aquaridy. To však zďaleka nie je všetko.

Opäť nás čaká nebeské divadlo. Meteorický roj bude vidno už o dva dni
Ilustračné. Foto: sciencefocus.com

V týchto dňoch môžeme nad hlavami pozorovať kométu Neowise. Aj keď sa ju už podarilo zvečniť množstvu nadšencov, najideálnejšie podmienky na pozorovanie začínajú práve dnes.

Od nedele sa k nej navyše pridá aj meteorický roj Delta Aquaridy. Ide o jeden z deviatich hlavných meteorických rojov.

Ako pre TASR povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v maxime aktivity bude možné uvidieť 15 meteorov za hodinu. Podľa neho však pozorovanie v roku 2020 bude čiastočne rušiť mesiac. Prvé pozorovanie tohto roja zaznamenali už 19. júla v roku 714. Keďže Delta Aquaridy patria k ekliptikálnym rojom, na oblohe bude vidieť ich severnú a južnú vetvu.

Okrem tohto roja môžeme od začiatku júla do približne 15. augusta sledovať aj meteorický roj Alfa Kaprikornidy. Patria však k pomalým rojom a preto v maxime aktivity je možné sledovať 10 meteorov za hodinu.

Počas prázdnin zaplnia nočnú oblohu aj Perzeidy. Podľa Svoreňa maximum ich aktivity nastane 12. augusta. Pozorovať ich však bude možné už od 15. júla do 23. septembra. Milovníci hviezdnej oblohy si preto v najbližších týždňoch opäť raz prídu na svoje.

Najnovšie správy