Orkán o pár desiatok minút dorazí na Slovensko

23.09.2018 o 21:30 - Peter Minárik
  • Článok

Už onedlho začne na Slovensku zúriť orkán Fabienne, ktorý si v Nemecku vyžiadal veľké škody. Škody sa očakávajú aj na našom území.

Orkán o pár desiatok minút dorazí na Slovensko

Orkán v týchto chvíľach začína vystrájať v Rakúsku. Pred niekoľkými minútami zvýšili rakúski meteorológovia výstrahu pred vetrom z 2. na 3. výstražný stupeň. Poryvy vetra by mali dosahovať rýchlosť aj v nižších polohách od 80 do 120 km/h.

Úrady vyzvali ľudí, aby radšej zostali doma a zajtra môžu rodičia nechať deti doma.

Orkán už vystrája aj v susednom Česku. Na pražskom letisku namerali náraz vetra o sile 91 km/h. V oblasti Milešovky v Ústeckom kraji až 93 km/h. Na Snežke, v oblasti Šumavy a v Krušných horách sa nárazy vetra pohybujú so silou 100 až 130 km/h

Na mape môžete vidieť aktuálne zaznamenané najsilnejšie nárazy vetra.

Na čele studeného frontu, ktorý sa ženie Českom nad naše územie sa tvoria búrky. Tie môžu v noci zasiahnuť aj naše územie. Samotný studený front prinesie v noci aj dážď.

Na našom území zatiaľ fúka predovšetkým na horách a na Záhorí. Na Lomnickom štíte dosahujú nárazy 90 km/h a v Kuchyni na Záhorí okolo 50 km/h.

Toto je však ešte len začiatok. Na celom našom území začne vietor silnieť okolo 23:30, pričom najsilnejšie poryvy vetra, ktorý môžu spôsobiť najviac škôd sa očakávajú medzi 1:00 až 4:00. 

Nárazy vetra môžu aj v nižších polohách dosahovať rýchlosť cez 100 km/h.

Najnovšie správy