Otepľovanie vidíme už aj u nás. Na Slovensku sa oteplilo o 2 stupne

23.04.2021 o 18:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

Priemerná ročná teplota sa na Slovensku podobá tým, ktoré boli v Stredomorí v minulom storočí. Na konferencii ku Dňu Zeme to uviedol klimatológ Jozef Pecho.

Otepľovanie vidíme už aj u nás. Na Slovensku sa oteplilo o 2 stupne
Ilustračný obrázok, foto: Markus Spiske

Jozef Pecho, klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu uviedol, že už teraz sa na nám na Slovensku oteplilo o dva stupne. Otepľovanie však bude pokračovať aj naďalej. Podľa neho bude treba počítať s oteplením o 3,5 až 7,5 °C.

Toto oteplenie prinesie so sebou rad rôznych extrémnych prejavov počasia. Jedným z nich môžu byť aj častejšie sa vyskytujúce tornáda. Jedno také sa vyskytlo n našom území dokonca už včera a minulý rok sme mohli pozorovať hneď niekoľko tromb po celom našom území.

Už minulý rok bola priemerná teplota podobná tým, ktoré boli bežné v oblasti Južného Balkánu v minulom storočí. A aj naše počasie sa tak prakticky "posúva" do tejto oblasti.

"Pokiaľ klimatické otepľovanie bude pokračovať ďalej, tak sa v nasledujúcich dekádach dlhodobo priblížime k priemernej ročnej teplote 13 stupňov," povedal Pecho. To sú dokonca klimatické podmienky podobné severnému či strednému Taliansku a v extrémne teplých rokoch môžu dosahovať hodnoty južného Turecka.

Slovensko podľa Pecha už dlho nemalo "stredný" rok a narastajú nám problémy so suchom. V dôsledku zmeny klímy sa aj posúvajú vegetačné obdobia rastlín a začínajú oveľa skôr.

Farmárov ohrozujú aj duplicitné roky povodní či naopak sucha. Veľké rozdiely sú aj medzi regiónmi, kedy jeden je postihnutý extrémnym suchom a ďalší už druhý rok po sebe vytápajú povodne.

Zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú zvýšenie globálnej teploty vidí Pecho v rýchlom a okamžitom zákaze využívania fosílnych palív a hlavne uhlia. "Je to najkoncentrovanejší zdroj uhlíka, ktorý využívame ešte stále vo veľkom množstve energetických zdrojov," vysvetlil.

Ďalšími palivami, o ktorých rozmýšľa aj Európska únia namiesto uhlíka sú napríklad zemný plyn či vodík. Pecho ale upozorňuje, že nahradiť jeden zdroj uhlíka iným, nie je riešením.

Najnovšie správy