Otravu Bečvy, ktorá usmrtila vyše 40 ton rýb, zrejme nezavinila blízka chemička

02.02.2021 o 11:31 - Dominik Cenkner
  • Článok

Po ekologickej katastrofe, ktorá sa odohrala na českej rieke Bečva, sa takmer okamžite začalo vyšetrovanie, kto za to môže. Do vody sa totiž dostal kyanid, takže bolo zrejmé, že sa to nemohlo stať samo od seba.

Otravu Bečvy, ktorá usmrtila vyše 40 ton rýb, zrejme nezavinila blízka chemička
Otrava na českej rieke Bečva, zdroj: tn.cz

Prvé podozrenia padali na chemičku, ktorá sa nachádzala v blízkosti rieky a ktorá zhodou okolností patrí do skupiny Agrofert zo zverenských fondov českého premiéra Andreja Babiša. V súčasnosti, po niekoľkomesačnom vyšetrovaní, to však vyzerá tak, že chemická továreň za tragédiu zrejme nemôže.

V relácii Reportéři ČT to povedal súdny znalec Jiří Klicpera. Ten v spomínanom prípade robil posudok pre políciu. V relácii zašiel ešte ďalej keď povedal, že vinníka už pozná. Kvôli vyšetrovaniu ho však nemohol menovať.

Závažná ekologická havária, ktorú podľa Českej inšpekcie životného prostredia spôsobili kyanidy, postihla rieku v úseku medzi Valašským Meziříčím po Přerov ešte 20. septembra. V to isté ráno sa v blízkej chemičke DEZA, stala taktiež havária.

Podľa Klicpera ale s otravou rieky nesúvisela. „Je to zmätočná stopa, ktorá vás odvádza niekam inam úplne zbytočne,“ podotkol. „Boli sme tam, vieme ako tam je a podnik je mimo podozrenia tak, ako to už na začiatku povedala inšpekcia,“ povedal v relácii s tým, že prípad otravy v Bečve je úplne zvláštny prípad.

Viac svetla do prípadu by mohlo prísť v marci, kedy by mal byť hotový komplexný posudok. Na ten sa čaká už niekoľko mesiacov a polícia aj inšpekcia preto čelia v prípade kritike.

Podľa odborníkov kyanid poškodil celý vodný biotop a podmienky pre všetky na vodu viazané organizmy na zhruba 40 km toku. Do kafilérie odviezli rybári viac než 40 ton rýb.

Najnovšie správy