Ozónová diera nad Antarktídou je najväčšia za posledné roky

08.10.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Diera v ozónovej vrstve nad Antarktídou narástla na rekordnú veľkosť. Diera je nielen najväčšia, ale aj najhlbšia za posledné roky. 

Ozónová diera nad Antarktídou je najväčšia za posledné roky
Foto: AlertaGeo

Každoročne sa vyskytujúca ozónová diera nad Antarktídou je jednou z najväčších a najhlbších za posledné roky. Analýzy ukazujú, že otvor dosiahol svoju maximálnu veľkosť.

Ozónová diera rýchlo narástla v časovom rozmedzí od polovice augusta a do začiatku októbra, pričom dosiahla veľkosť okolo 24 miliónov kilometrov štvorcových. Ide o najväčšiu ozónovú dieru za posledné desaťročie. Táto diera sa rozprestiera na väčšine antarktického kontinentu. 

Program WMO, Copernicus, NASA, Environment and Climate Change Canada spolupracujú na monitorovaní ozónovej vrstvy Zeme, ktorá nás chráni pred škodlivými ultrafialovými lúčmi slnka. Vedci z týchto inštitúcií uviedli, že ozónová diera zrejme už dosiahla svoj maximálny rozsah v tomto roku. 

„Ozónová diera v roku 2020 sa podobá tej z roku 2018, ktorá bola taktiež pomerne veľkou dierou,“ uviedol Vincent-Henri Peuch, riaditeľ monitorovacej služby Copernicus v ECMWF. Dodal, že po neobvykle malej a ozónovej diere v roku 2019, ktorá bola spôsobená špeciálnymi meteorologickými podmienkami, registrujeme tento rok opäť pomerne veľkú dieru, čo potvrdzuje, že treba pokračovať v presadzovaní Montrealského protokolu.

Montrealský protokol zakazuje emisie chemikálií poškodzujúcich ozónovú vrstvu. Od zákazu halogénovaných uhľovodíkov sa ozónová vrstva pomaly zotavuje – údaje jasne ukazujú trend v zmenšujúcej sa ploche ozónovej diery. 

Veľká ozónová diera v tomto roku bola spôsobená hlavne silným, stabilným a studeným polárnym vírom, ktorý udržiaval teplotu ozónovej vrstvy nad Antarktídou trvale nízku, čo výrazne ovplyvnilo rozsah diery. 

Počas jarnej sezóny na južnej pologuli (august  –  október) sa ozónová diera nad Antarktídou zväčšovala a podľa odborníkov dosiahla maximum. Keď sa na konci južnej pologule začnú zvyšovať teploty v atmosfére, vyčerpanie ozónu sa spomalí, polárny vír postupne zoslabne a nakoniec sa rozpadne a do konca decembra sa hladiny ozónu vrátia k normálu.

 

 

Najnovšie správy