Padol nový rekord najvyššieho atmosférického tlaku na Zemi!

30.12.2020 o 07:00 - Mongolsko - Veronika Salayová
  • Článok

V pondelok v noci padol nový rekord najvyššieho atmosférického tlaku na Zemi. Historický 50-ročný bol prekonaný v týchto dňoch v Mongolsku. 

Padol nový rekord najvyššieho atmosférického tlaku na Zemi!
Ilustračné. Foto: unsplash

Doterajší svetový rekord najvyššieho atmosférického tlaku bol zlomený. Stalo sa tak v noci z pondelka na utorok v Mongolsku.

Na nový rekord najvyššieho atmosférického tlaku na Zemi sme si museli počkať viac ako 50 rokov. 

V noci z 28. na 29. decembra 2020 na stanici Tsetsen-Uul v Mongolsku tlak stúpol na historických 1094,3 hPa. Je to hodnota tlaku zníženého na hladinu mora, tzv. relatívny tlak.

Zdroj: Dobra Pogoda24
Zdroj: Dobra Pogoda24 

Predchádzajúci rekord najvyššieho atmosférického tlaku bol z 31. decembra v roku 1968. V tom čase bolo na Sibíri zaregistrovaných 1083,8 hPa vo výške 262 m n. m.

Rekord bol tak prekonaný o hodnotu 10,5 hPa. 

Pre ilustráciu - absolútne minimum na Zemi bolo namerané v tajfúne Tip v Tichom oceáne 12. októbra 1979, kedy namerali tlak 870,0 hPa.

Atmosférický tlak je tlak masy vzduchu v atmosfére podmienený gravitačným pôsobením Zeme. Meranie atmosférického tlaku v meteorológii zohráva veľmi dôležitú úlohu. Na základe tlaku sa možno predpovedať oblačnosť a iné atmosférické javy, ktoré dopomáhajú ku komplexnej predpovedi počasia. 

Takéto vysoké hodnoty tlaku sú však aj život ohrozujúce. Najviac na zmeny počasia reagujú meteosenzitívni ľudia alebo aj osoby so zdravotnými ťažkosťami. Nepriaznivé účinky sa prejavujú stratou koncentrácie, motaním hlavy, dýchavičnosťou či dokonca aj stratou vedomia.

Najnovšie správy