PAKISTAN: V metropole Karáč zomrelo v dôsledku horúčav takmer 800 ľudí

- P.M.
Článok
Vláda aktuálnu bilanciu obetí spôsobených pretrvávajúcimi vysokými teplotami ovzdušia bezprostredne nekomentovala.

Pakistanská obchodná metropola Karáčí sa už štvrtý deň umára pod náporom neznesiteľných horúčav, ktoré doposiaľ pripravili o život viac ako 780 ľudí. Vláda vyhlásila na dnes štátny sviatok, aby sa mohli obyvatelia chladiť vo svojich príbytkoch, informovala tlačová agentúra Reuters.

Vlnu extrémne teplého počasia sprevádzajú krátkodobé výpadky prúdu. V krajine tiež začal pôstny mesiac Ramadán, počas ktorého sa veriaci moslimovia vzdávajú jedla a pitia od východu do západu slnka.

Väčšina obetí bola medzi staršími ľuďmi a chudobným obyvateľstvom metropoly v juhopakistanskej provincii Sindh.

"Počet obetí vlny horúčav už v uplynulých štyroch dňoch dosiahol takmer hranicu 800," povedal predstaviteľ pakistanskej neziskovej charitatívnej organizácie Edhi Foundation Anwar Kazmi, ktorého citovala agentúra Reuters.

Vláda aktuálnu bilanciu obetí spôsobených pretrvávajúcimi vysokými teplotami ovzdušia bezprostredne nekomentovala.

Karáčí zasiahli cez víkend teploty dosahujúce 45 stupňov Celzia. Mesto trápili aj niekoľkohodinové výpadky elektriny, takže ventilátory a klimatizácia nefungovali.

Občania vyjadrili nespokojnosť s konaním provinčnej vlády, ktorá podľa nich nevie predísť výpadkom elektriny. Situáciu komplikuje aj zlý stav v štátnych nemocniciach. Následkom horúčav je v nemocniciach hospitalizovaných približne 4000 ľudí.

Armáda zriadila 22 zdravotných stredísk, kde poskytuje obyvateľom vodu a soľ, aby predišli dehydratácii organizmu.

Ochladenie by mali priniesť monzúnové dažde, ktorých začiatok sa očakáva v najbližších dňoch.