Pakistan zasiahlo veľmi silné zemetrasenie. Vyžiadalo si 26 obetí

07.10.2021 o 08:10 - Veronika Salayová

Počas noci zasiahlo Pakistan silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo aj viacero obetí. Zatiaľ je hlásených 26 obetí, ale tento počet zrejme ešte porastie.

Pakistan zasiahlo veľmi silné zemetrasenie. Vyžiadalo si 26 obetí
Foto: Reuters

Silné zemetrasenie v noci o 3.00 hod. miestneho času zasiahlo juhozápadnú časť Pakistanu. Zemetrasenie dosiahlo silu 5,7 magnitúdy.

Epicentrum zemetrasenia bolo v horskej oblasti provincie Balúčistán pri hraniciach s Iránom. Bolo približne 14 kilometrov severne od mesta Harnaj v hĺbke 10 kilometrov.

O 2 hodiny neskôr, teda o 5.00 hod. miestneho času nasledovalo ďalšie silné zemetrasenie s magnitúdou 4,6. Epicentrum bolo v rovnakej oblasti. 

Práve v tomto okresnom meste sú najväčšie škody na budovách a infraštruktúre. Na viacerých miestach je prerušená dodávka elektrickej energie.

Obete aj stovky zranených

Zemetrasenie si podľa najnovších informácií vyžiadalo najmenej 26 obetí a približne 300 zranených. Je pravdepodobné, že počet obetí a zranených bude ešte narastať.

Zemetrasenie totiž zasiahlo obyvateľov počas noci, keď mnohí spali. Mnoho striech a stien sa zrútilo a obete zahynuli pod troskami svojich domov.

Medzi obeťami je potvrdených aj šesť detí. O život prišli aj štyria baníci, ktorých zavalilo v uhoľnej bani.

Keďže v okolí zasiahnutej oblasti sa nachádzajú aj odľahlé horské lokality, je možné, že aj tam sa nachádzajú obete, ale sa záchranári sa tam zatiaľ nedostali.

Vzhľadom k veľkej katastrofe v krajine sa zapojila aj armáda a aktuálne už prebiehajú záchranné a pátracie práce.