Pandémia zaskočila meteorológov. Pri predpovedi im pomáhajú rádiosondy

03.06.2020 o 12:56 - Veronika Salayová
  • Článok

Pandémia koronavírusu spôsobila značný pokles leteckých spojení, čím sa meteorológom skomplikovala presnosť ich predpovedí, a tak si začali pomáhať rádiosondami.

Pandémia zaskočila meteorológov. Pri predpovedi im pomáhajú rádiosondy
Foto: I-rozhlas

Lietadlá na oblohe vykonávali podľa Svetovej meteorologickej organizácie každý deň až 800-tisíc meraní, ktoré výrazne pomáhali aj pri predpovediach počasia.

Kvôli pandémii však lietadlá nelietajú v takom hojnom počte ako pred obdobím koronavírusu, a tak si meteorológovia musia vystačiť s radiosondami.

Rádiosonda sa pripevňuje k meteorologickému balónu, ktorý meria v priemere približne meter a pol a je z viac ako 99 % naplnený vodíkom, aby bol čo najľahší. 

Balón sondu vynesie do stratosféry, do výšky asi 30 až 35 kilometrov za približne 80 až 90 minút. Rádiosonda zmeria teplotu, vlhkosť vzduchu, smer a rýchlosť vetra. Potom praskne a sonda padá späť na zem.

Sondy sú veľkými pomocníkmi pri zostavovaní predpovedí počasia, a to zvlášť v čase, keď na oblohe lieta pomerne menej lietadiel. Trikrát denne ich do vzduchu vypúšťa napríklad aj Český hydrometeorologický ústav na pražskej Libuši. 

Európske centrum pre predpovede počasia odhaduje, že bez lietadiel sú modely až o 15 % menej presné.

Najnovšie správy