Panika v Afrike po výbuchu sopky. Ľudia utekajú pred lávou

23.05.2021 o 10:47 - Peter Minárik
  • Článok

V noci vybuchla v Strednej Afrike sopka. Tá začala chrĺiť lávu a ľudia v panike utekajú preč. Nebezpečná láva sa totiž blíži k veľkému mestu Goma.

Panika v Afrike po výbuchu sopky. Ľudia utekajú pred lávou

V noci nastala v oblasti mesta Goma panika. Zhasli lampy a oblohu začal osvetľovať výbuch sopky Nyiragongo. Tá sa zobudila v oblasti po 20 rokoch.

Ľudia v panike pred nebezpečne sa šíriacou lávou začali utekať preč z mesta. Láva už zničila niekoľko domov a mieri k obývanému mestu Goma z ktorého utekajú tisícky ľudí.

Láva sa zastavila pri letisku

Láva vytekajúca po sobotňajšej explózii sopky Nyiragongo v Konžskej demokratickej republike (KDR) sa zastavila na predmestiach mesta Goma. Láva sa dostala až k letisku ktoré sa nachádza na predmestí Gomy na brehu jazera Kivu.

V meste vypadol elektrický prúd a mesto v noci osvetľovala len sopka.

Aktívna sopka Nyiragongo vybuchla v sobotu po prvý raz za uplynulých takmer 20 rokov, pričom jej láva ohrozila neďaleké mesto Goma. V Gome v nedeľu ráno zaznamenali približne desiatku otrasov.

Ľudia v panike utekajú

Vybuchnutá sopka vystrašila ľudí, ktorí začali v noci opúšťať svoje domovy. Tisícky ľudí utekali k neďalekej hranici s Rwandou. Úrady v susednej krajine potom otvorili hranice a umožnili ľuďom prejsť.

V miestnej väznici vypukli nepokoje, keď sa väzni dozvedeli, že vybuchla sopka a láva sa blíži k mestu. Tá sa však zatiaľ zastavila pri letisku.

Sopka Nyiragongo naposledy vybuchla v januári 2002. Výbuch si vtedy vyžiadal približne 250 obetí na životoch a 120.000 ľudí sa ocitlo bez strechy nad hlavou.

 

Najnovšie správy