Pápežská švajčiarska garda postaví nové kasárne. Myslieť bude aj na ekológiu

06.10.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Pápež František, ako hlava katolíckej Cirkvi, je známy svojimi výrokmi, ktorými upozorňuje na dôležitosť chránenia životného prostredia a dbania na ekológiu. Aj preto si „jeho“ vojsko postaví nové kasárne v ekologickom štýle.

Pápežská švajčiarska garda postaví nové kasárne. Myslieť bude aj na ekológiu
Ilustračné, Foto: britannica.com

Pápežská švajčiarska garda má už podľa dostupných informácií pripravený projekt novej budovy kasární. Tie by mali uľahčiť život najmä rodinám členov gardy, keďže niekoľko rokov v nej môžu slúžiť aj vojaci, ktorí majú manželky či deti.

Projekt má spĺňať kritériá trvalej udržateľnosti životného prostredia. Vyrásť by mal na mieste doterajších kasární pri Bráne sv. Anny vo Vatikáne. Tie chceli najskôr zrekonštruovať, ukázalo sa však, že potrebný priestor sa týmto nezíska.

„Dôraz kladieme na rešpektovanie životného prostredia v súlade s tým, čo napísal pápež František v encyklike Laudato sí´, ktorej piate výročie sa slávi tento rok. Budeme recyklovať demolačný materiál tak, že ho zmeníme na betón a nová budova bude mať ekologickú certifikáciu,“ uviedla architektka, Pia Durischová.

Podľa ďalších vyjadrení, by malo ísť o nenáročnú stavbu vyžadujúcu málo údržby a zároveň využívajúcu jednoduché materiály. Informáciu priniesol portál vaticannews.va/sk.

Na záver len dodáme, že Pápežská švajčiarska garda má v súčasnosti 110 členov, čiže silu približne jedenej roty. Niektorými je považovaná za najmenšiu armádu na svete.

Najnovšie správy