Paradox: Kaspické more klesne do konca tohto storočia o 9 až 18 metrov

24.12.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým najmä v súvislosti s oceánmi sa hovorí, že časom ich hladina bude stúpať, iný problém paradoxne bude trápiť Kaspické more. Vyplýva to zo štúdie nemeckých a holandských vedcov.

Paradox: Kaspické more klesne do konca tohto storočia o 9 až 18 metrov
Ilustračné, Foto: bbc.com

Podľa nich do konca tohto storočia klesne hladina Kaspického mora o 9 až 18 metrov. Pri najhoršej variante by sa tak plocha hladiny mora zmenšila o viac než tretinu.

Hladina Kaspického mora pritom klesá už od 90. rokov. Na vine je znečistenie, odparovanie vody a zimy bez ľadovej pokrývky. Podľa vedcov z univerzít v Giessenu, Brémach a Utrechtu bude tento trend stále výraznejší a môže byť dokonca aj zdrojom konfliktov v regióne.

Na brehoch mora o rozlohe 371 tisíc kilometrov štvorcových, čo je približne o 7,5 krát viac než je rozloha Slovenska, ležia Azerbajdžan, Rusko, Irán, Turkmenistan a Kazachstan. Pri poklese hladiny budú musieť tieto krajiny predefinovať svoje hranice a stanoviť nové pravidlá pre rybolov v týchto vodách, uvádza štúdia.

Nižšia hladina mora bude mať dopad aj na miestny jedinečný ekosystém, sťahovavé vtáky, jesetery a tulene kaspické. Tie rodia svoje mláďatá na ľade a vyskytujú sa len v tejto lokalite.

Vedci taktiež opísali, že k poklesu hladiny mora dochádza aj v súčasnosti, a to znepokojivo rýchlo. V rokoch 1996 až 2015 to bolo v priemere o sedem centimetrov za rok, čo predstavuje spolu úbytok 1,5 metra vody.

Najnovšie správy