Paradox: Povodne pomohli českej rieke Bečve zamorenej kyanidom

21.10.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Nielen u nás, ale aj v susednej Českej republike sa museli minulý týždeň popasovať s povodňami. Výdatné zrážky úradovali aj tam, čo spôsobilo zdvihnutie a následné vyliatie viacerých rôznych tokov.

Paradox: Povodne pomohli českej rieke Bečve zamorenej kyanidom
Rozvodnená Bečva, Foto: Luděk Peřina

Kým na mnohých miestach mali pri pohľade na valiacu sa vodu hlavy v smútku, na povodí rieky Bečvy mali dôvod na menšiu radosť. Výdatné zrážky totiž rieku, ktorú pred vyše mesiacom niekto kontaminoval kyanidom, výrazne prečistili a dokonca do nej stiahli aj ryby z iných povodí.

Rybárov, ktorí do rieky už 9. a 10. októbra vysadili prvé ryby, výdatné zrážky potešili. Tento týždeň sa chystajú vysadiť ďalších 30 tisíc kusov mrien.

„Otrávené územie bude pomerne nedotknuté. Na hornom úseku rieky je teraz dosť rýb, ktoré sa až tlačia. Avšak časom zostúpia po toku a budú tak mať dostatočné teritórium,“ uviedol Rostislav Trybuček zo Severomoravského územného zväzu rybárov.

Podľa jeho slov aj napriek otrave ostalo v rieke približne 15 % malých organizmov, ktoré obývajú brehy a dno, a ktoré sú zároveň potravou pre ryby. Úsilie rybárov navyše podporuje aj verejnosť. Tá posiela finančné príspevky na transparentný účet, pričom sa pridávajú aj rôzne firmy a spoločnosti.

Doslova ekologická havária zasiahla Bečvu na úseku 40 km. Neznámy páchateľ do nej ešte 20. septembra vypustil kyanid. Rybári z rieky vylovili vyše 40 ton mŕtvych rýb. Celkové škody ešte stále neboli vyčistené.

 

Najnovšie správy