PET fľaše by sa predsa len mali zálohovať už od roku 2022

25.05.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Zálohovanie PET fliaš pre koronakrízu odložili na rok 2023, avšak pre pokojný priebeh pandémie na Slovensku by sa PET fľaše mohli predsa len zálohovať o rok skôr. 

PET fľaše by sa predsa len mali zálohovať už od roku 2022
Foto: pexels

PET fľaše by sa mohli zálohovať už v roku 2022, povedal minister životného prostredia Ján Budaj. Plán pôvodne pre pandémiu odložili na rok 2023.

„Predpokladalo sa, že zákon sa dlhodobejšie nebude môcť uplatňovať. Keďže je koronakríza pred záverom, tak sa krízové riešenie môže zrušiť,“ ozrejmil minister životného prostredia. 

Budaj ozrejmil, že by chceli dosiahnuť to, aby sa občanom oplatilo vyhradiť si priestor na ukladanie PET fliaš a aby boli motivovaní ich odnášať do obchodov alebo automatov.

Minister kritizoval nastavenie predchádzajúceho systému, ktorý bol podľa jeho slov nastavený tak, že čím menej obalov správca vyzbiera, tým viac mu zostane financií.

Za slabých v systéme zálohovania považuje šéf envirorezortu spotrebiteľov a malé obchody, za silných veľké obchody a výrobcov obalov, a toto by chcel Ján Budaj zmeniť.

„Vydávame nový, zákonom vyvolaný trhový mechanizmus medzi viacerými subjektmi a je len na zručnosti našich zákonodarcov, či sa vyvážia vzťahy medzi slabými a silnými,“ uviedol Budaj.

Najnovšie správy