Petíciou Klíma ťa potrebuje sa budú zaoberať v parlamente aj napriek formálnej chybe

02.12.2020 o 17:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

To, že klimatické zmeny nie sú výmyslom vedcov, ale, žiaľ, holým faktom, si uvedomuje aj množstvo Slovákov. Dokazuje to aj petícia Za klímu, za budúcnosť, ktorú v priebehu dvoch mesiacov podpísalo takmer 130 tisíc ľudí.

Petíciou Klíma ťa potrebuje sa budú zaoberať v parlamente aj napriek formálnej chybe
Ilustračné, Foto: pixabay.com

V čase písania tohto článku podpísalo spomínanú petíciu 127 110 obyvateľov z celého Slovenska. Včera preto padlo rozhodnutie, že sa ňou budú zaoberať aj poslanci v Národnej rade.

Predstavitelia rôznych ekologických združení či iniciatív, novinári, ale aj známe osobnosti sa spojili, aby spoločne komunikovali problémy, pred ktorými naša krajina stojí.

V náväznosti na to preto od Národnej rady SR žiadajú, aby:
1. Vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schvaľovanie legislatívy, štátnych politík a štátnych projektov cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2040.
2. Zaviazala vládu SR, aby do konca roku 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenskej republiky do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva.
3. Zaviazala vládu SR, aby podporila sprísnenie klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia.

Keďže pod tieto body sa podpísalo viac ako 100 tisíc Slovákov, bude sa o nej prerokovávať v pléne Národnej rady SR. Dohodol sa na tom parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý odobril uznesenie o jej prerokovaní.

Stane sa tak aj napriek tomu, že ľudia pri podpísaní použili svoje emailové adresy. Z tohto dôvodu petícia pre parlament akoby neexistovala. Tentoraz sa však vôbec po prvýkrát použila medzera v zákone a vďaka procedurálnemu návrhu sa dostane do spomínaného parlamentu.

Najnovšie správy