Piatková búrka v Poľsku narobila veľké škody v lesoch na severozápade

14.07.2020 o 08:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Záver pracovného týždňa priniesol do Európy zmenu počasia. Cez starý kontinent totiž prechádzal studený front, ktorý so sebou priniesol búrky. Tie boli miestami aj intenzívne, ako napr. v Poľsku, kde dokonca zosadlo tornádo.

Piatková búrka v Poľsku narobila veľké škody v lesoch na severozápade
Silný vietor spôsobil veľké škody v lesoch na severozápade Poľska, Foto: Patryk Matczak

Živel spôsobil obrovské škody na severe krajiny, konkrétne v mestečku Ustronie Morskie na pobreží Baltského mora. Tornádo tam vtedy zranilo približne 6 osôb, z toho jedno dieťa a kompletne zničil osem tzv. holandských domov.

Silný vietor však úradoval u našich severných susedov aj v iných lokalitách. Obrovskú spúšť zanechal v lesoch severozápadne od mesta Poznaň.

Za pár minút sa časť lesa v lesnom komplexe Puszcza Notecka zmenila na nepoznanie. Vietor tam poprevracal stovky stromov. Kompetentní ešte doteraz nevyčíslili škody. Stále prebieha odhad rozsahu poškodenia, ale je jasné, že škody sú obrovské.

Podľa informácií tam vietor výrazne presiahol rýchlosť 120 km/h. Je viac než pravdepodobné, že atakoval 150 km/h.

Lesný komplex Puszcza Notecka bol vyhlásený 14. októbra v roku 2004. Rozprestiera sa na 1372 kilometroch štvorcových. Jeho dĺžka dosahuje viac ako 100 km a priemerná šírka sa pohybuje okolo 20 km.

Najnovšie správy