Piatok bude mrazivý, ale cez deň bude slnečno. Teplo bude na začiatku

Článok
Máme za sebou prvú mrazivú noc, pri ktorej teploty najmä na severe klesali pod bod mrazu. Nasledujúca noc bude ešte mrazivejšia, ale cez deň sa vyčasí

Našu oblasť zasiahlo nezvyčajne nepriaznivé počasie. V južnom Poľsku, na Morave, v Rakúsku, ale aj na našom území uplynulé dni pomerne výrazne snežilo. Sneh napadol predovšetkým na horách. Nová dávka snehu počas nadchádzajúceho víkendu určite pritiahne lyžiarov na svahy. Sneh však padal aj v nižších polohách na Záhorí, vo vyšších oblastiach Bratislavy a v Dolnom Rakúsku, kde spôsobil kalamitu. 

Nadchádzajúce dni sa počasie mierne stabilizuje, ale pokojné nebude. Už nasledujúcu noc budú záhradkári bojovať s mrazom. 

Noc na piatok bude najviac mrazivá

V priebehu dnešného dňa na našom území postupne ustanú zrážky. Tlaková níž nad Maďarskom, ktorá včera prinášala výdatné úhrny sa stiahne a k moci sa dostane výbežok vyššieho tlaku od západu. V priebehu dnešného večera sa tak od západu začne vyjasňovať.

Do rána by už na viacerých miestach nášho územia malo prevládať jasné počasie, čo však bude mať veľký vplyv na pokles teplôt. Naše územie sa totiž nachádza v chladnejšom vzduchu. Teploty tak pri vyjasnení na takmer celom území poklesnú pod bod mrazu a môžu sa priblížiť k -6°C, čo už budú kritické hodnoty pre ovocné stromy.

Na severe však teploty poklesnú ešte nižšie. Tu sa totiž nachádza aj snehová pokrývka a práve v kombinácii s jasným počasím tu môžu teploty klesať na -6 až -11°C. 

Piatok bude slnečný

Počas piatka by počasie na našom území mal ovplyvňovať výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Zajtrajší deň preto bude prevažne slnečný s teplotami od +6 do +12°C. Chladnejšie bude len na severe. Tieto teploty však v porovnaní s dlhodobým priemerom budú stále pod normálom.

Pekné počasie však nevydrží dlho. Už podvečer sa začne oblačnosť opäť zväčšovať a v noci na sobotu sa opäť rozprší, na horách rozsneží. Postupovať by mal totiž studený front.

Začiatok týždňa môže byť teplý

Cez víkend sa počasie opäť pokazí, no predpovede naznačujú, že úvod nového týždňa by mal byť opäť priaznivý. Z Iónskeho mora by sa cez Balkán nad východnú Európu mala presúvať tlaková výš a my by sme sa tak mali nachádzať na jej zadnej strane, vďaka čomu by do našej oblasti mal prúdiť relatívne teplejší vzduch. Denné teploty by sa mali pohybovať nad +10°C a maximá by mali dosahovať hodnotu okolo +18°C.

img