Plasty už robia problémy aj na púšti. Zomierajú kvôli nim ťavy

20.12.2020 o 11:31 - Veronika Andrejková
  • Článok

To, že si ryby a morské živočíchy pomýlia s potravou plastové sáčky či vrchnáky je smutný, ale už známy jav. Nsjnovšie však už plasty začínajú požierať aj ťavy.

Plasty už robia problémy aj na púšti. Zomierajú kvôli nim ťavy
Ilustračný obrázok, foto: Andrei Ciobanu

Podľa najnovších zistení môže zomrieť až jedno percento tiav práve v dôsledku konzumácie plastov. V žalúdku jednej takejto ťavy našli hmotu o veľkosti stredného kufra, ktorý bola celá z plastov. 

Ťavy po svojej ceste púšťou prežúvajú korienky rastlín či listy stromov. Avšak silný vietor môže priviať aj z blízkych miest plastové sáčky a ľahký materiál, ktorý tieto ťavy považujú za potravu. Keďže sa plasty v ich tráviacom systéme nerozložia a hmota neustále rastie, spôsobuje to, že zvieratá majú pocit sýtosti. V podstate neskôr zomierajú na vyhladovanie.

Umelá hmota obsahuje aj rôzne toxíny, ktoré môžu spôsobiť ťavám ďalšie ochorenia. Len v Spojených Arabských Emirátoch žije asi 400 000 jedincov. Približne jedno percento  z nich zomrie práve v dôsledku pojedania plastov, teda asi 4 000 tiav. 

V rámci výskumu inštitútu 5 Gyres preskúmali obsah žalúdka až 30 000 uhynutých tiav od roku 2008. Vyše 300 z nich malo tráviaci trakt plný plastov. Jeho množstvo sa pohybovalo od 3 kg po neuveriteľných 64 kg. 

Vo výskume plánujú pokračovať. Ak sa potvrdí počet uhynutých jedincov z dôvodu požierania plastov na úrovni 1%, môže to mať veľmi negatívny dosah na populáciu tiav. Tie sú dôležité nielen ekonomicky, ale aj kultúrne.

 

 

Najnovšie správy