Pláže zaplavili tony odpadkov. Smeti vyvolali roztržku v dvoch krajinách

24.09.2020 o 20:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Pláže v Hondurase zaplavili tony odpadkov, čo vyvolalo roztržku so susednou Guatemalou. Podľa honduraských úradov smeti priplávali po rieke práve z Guatemaly.

Pláže zaplavili tony odpadkov. Smeti vyvolali roztržku v dvoch krajinách
Foto: La Nación

Na honduraskej pláži v meste Omoa sa sústreďuje obrovské množstvo odpadu. Honduraská vláda pripisuje zodpovednosť za toto znečistenie susednej Guatemale, čo medzi krajinami vyvolalo roztržku, informuje denník La Nación

Podľa denníka odpadky priprávali po guatemalskej rieke Motagua. Honduraská vláda už požiadala Guatemalu o urgentné opatrenia na zmiernenie vplyvov na životné prostredie a zdravie obyvateľov mesta Omoa.

Obe vlády už vydali vyhlásenie pre miestne médium Proseco Digital, že budú spolupracovať na tom, aby sa dopady na životné prostredie zmiernili a aby v budúcnosti nedochádzalo k podobným incidentom. 

Vlády oboch krajín sa snažia situáciu s odpadkami riešiť už niekoľko rokov. Obe krajiny chcú zabezpečiť funkčné bariéry na riekach, ktoré by zabraňovali plavbe odpadkov do susedných krajín. Tie už boli vybudované, ale zrejme kvôli mimoriadne silným dažďom nefungovali dostatočne efektívne.

Čisté pláže sú pre Honduras obzvlášť dôležité, pretože oblasť je závislá od turistiky a rybolovu.

Odpad, ktorý sa dostane na pobrežie Omoa, „cestuje“ 487 kilometrov pozdĺž rieky Motagua a prechádza cez 14 departementov a 90 obcí, väčšina z nich je v Guatemale. 

Len v tomto roku bolo z rieky vytiahnutých takmer 100 ton odpadkov, čo stačilo na zaplnenie viac ako piatich futbalových ihrísk, uviedli spomínané médiá.

Najnovšie správy