Po 18 hodinách od zemetrasenia vytiahli z trosiek ženu s tromi deťmi

31.10.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Včera sa v gréckej oblasti Dodekanisa vyskytlo mimoriadne silné zemetrasenie. To dosiahlo silu až 7,0 magnitúdy. Otrasy spôsobili obrovské škody a vyžiadali si doposiaľ takmer tridsiatku obetí.

Po 18 hodinách od zemetrasenia vytiahli z trosiek ženu s tromi deťmi
Zemetrasenie spôsobilo obrovské škody najmä v tureckom meste Izmir, Foto: wetter.com

Epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 10 km, len 18 km severovýchodne od oblasti Néon Karlovásion v Grécku. Zemetrasenie spôsobilo najväčšie škody práve na juhozápade Turecka. Ten zasiahla aj následná vlna tsunami.

Úrady do týchto chvíľ hlásia 28 obetí. Najviac z nich, až 26, ich pochádzalo z tureckého mesta Izmir. Žiaľ 2 obete, na ktoré spadla stena na gréckom ostrove Samos, boli podľa dostupných údajov neplnoleté.

O to radostnejšie preto vyznieva informácia, že v Izmire sa záchranárom po 18 hodinách podarilo vytiahnuť z trosiek domu matku s tromi deťmi. Pátrajú však po štvrtom dieťati.

Úrady už hlásia viac ako 800 ranených. Toto číslo, rovnako ako aj číslo obetí, môže ešte stúpnuť. Po ničivom zemetrasení nasledovalo najmenej 33 následných otrasov, z nich 13 bolo viac než 4,0 magnitúdy.

Otrasy boli natoľko silné, že ich zaznamenali aj seizmografy na Slovensku. Na záver len dodáme, že išlo o najsilnejšie zemetrasenie v Európe v tomto tisícročí.

Najnovšie správy