Po 21 rokoch sa Jarovnicami opäť prehnala povodňová vlna

07.06.2019 o 16:53 - Jarovnice - P.M.
Článok

Na Šariši sa dnes vyskytli intenzívne búrky, ktoré do obce Jarovnice priniesli prívalovú povodeň. Vrátila sa tu po 21 rokoch. Pred 21 rokmi však zabíjala. Dnes si našťastie nevyžiadala obete.

Po 21 rokoch sa Jarovnicami opäť prehnala povodňová vlna

20. júl 1998 patrí k najtragickejším udalostiam v novodobej histórii Slovenska. Prívalová voda rozvodneného potoka Svinka zmietla pred 21 rokmi rómsku osadu. Ničivá povodňová vlna si vyžiadala 50 obetí.

Na vine bola silná búrka, ktorá sa vyskytovala v oblasti Levočských vrchov. Podobná situácia sa zopakovala aj počas dnešného dňa, no našťastie v menšom merítku. Išlo však o podobnú situáciu. 

Búrka sa začala okolo 11:10 vytvárať v oblasti vrchu Bachureň. V oblasti pršalo neustále až do 14:00. Nad danou oblasťou sa totiž búrky regenerovali.

Tragédia spred 21 rokov sa nezopakovala aj vďaka tomu, že našťastie búrka nemala počas týchto troch hodín takú intenzitu. Búrka postupne nasycovala povodie a to prívalové zrážky nezvládlo až okolo 13:00, kedy všetká voda z oblasti hôr sa valila cez obec Jarovnice.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

V oblasti zasahuje niekoľko hasičských jednotiek. Odstraňujú nánosy, odčerpávajú vodu a čistia ulice. Povodeň poškodila predbežne dve obydlia.

Najnovšie správy