Po búrlivom víkende na severe stúpajú hladiny vodných tokov

Článok
Víkend priniesol skutočne pestré počasie. Zaznamenali sme búrky, sneh, vietor aj dážď. Práve po daždi teraz na severe stúpajú hladiny.
Pestré počasie, o čom ste sa mohli presvedčiť aj vy sme počas víkendu zaznamenali na našom území. Najväčšie problémy spôsobil vietor, ktorý v sobotu v dôsledku výpadku elektrického prúdu v Tatranskej Lomnici predĺžil volebnú noc. Vietor na hrebeňoch Tatier dosahoval v nárazoch rýchlosť až okolo 45 m/s, čo predstavuje silu orkánu. Veľmi silný vietor však fúkal aj v nížinách na západnom Slovensku. V Nitre dosiahol vietor v nárazoch silu do 30 m/s, čo sa klasifikuje ako víchrica.

Okrem vetra na viacerých miestach severného Slovenska v polohách nad 600 metrov napadol aj čerstvý sneh. Ten však spôsobil len menšie komplikácie na ranných cestách. V priebehu nedele sa sneh roztopil.

Okrem snehu potrápil sever aj výdatný dážď. V Oravskej Lesnej a v Mútnom len počas nedele spadlo až cez 50 mm zrážok. Na viacerých miestach severného Slovenska spadlo medzi 30 až 40 mm zrážok vďaka čomu stúpajú hladiny prítokov riek Orava a Kysuca.

V priebehu dnešného dňa však zrážky ustanú a vzostupy riek nespôsobia výraznejšie problémy. V priebehu popoludnia ustane aj vietor a počasie sa začne od západu meniť.
Už v utorok sa môžete tešiť na príjemný deň s teplotami do +18°C.
img