Po extrémne teplom piatku sa ochladí a aj zasneží

Článok
V piatok Slovensko zažilo extrémne teplý deň. Teploty sa dostali až nad +15°C. Už dnes sa však počasie vráti do normálu a ochladenie prinesie aj sneh.
V priebehu včerajšieho dňa zatekal pred blížiacim sa studeným frontom do našej oblasti teplý vzduch. Ten priniesol extrémne vysoké teploty. Teploty skôr naznačovali blížiacu sa jar ako zimu. Na viacerých miestach totiž teplota vzrástla až nad +10°C.
Najteplejšie bolo v Bratislave, kde sa ortuť teplomera vyšplhala na rekordných +15,7°C, v Hurbanove bolo +15,5°C, v Piešťanoch +14,6°C a v Nitre +14,5°C.

V priebehu noci však už počasie začal ovplyvňovať studený front, na ktorého čele sa vyskytli pomerne intenzívne zrážky a aj silný nárazový vietor. Front však vtiahne aj studený vzduch a počasie sa po teplotnej stránke začne vracať do normálu.

Ďalší frontálny systém, tentokrát už v chladnejšom vzduchu začne počasie ovplyvňovať v priebehu dnešnej noci. Na viacerých miestach sa rozprší. Zrážky sa však vyskytnú najmä na severe, kde od výšky 400 metrov by mali byť v podobe snehu. Teplota sa však bude udržovať okolo nuly, a tak veľa snehu nepripadne.
V priebehu nedele sa teploty pri polooblačnej až oblačnej oblohe dostanú na +2 až +7°C, na severe však bude chladnejšie a tu sa budú vyskytovať aj snehové prehánky.

Ďalšia snehová nádielka nás čaká v noci na pondelok a to by sa už snehové zrážky mohli vyskytovať na celom Slovensku. Výraznejšie sneženie sa očakáva na severe. Opäť však pri teplotách okolo nuly nečakajte predovšetkým v nížinách biele ráno. Naviac v priebehu dňa sa začne otepľovať a hranica sneženia začne stúpať na zhruba 800 metrov.
Ďalšie ochladenie sa črtá v priebehu Vianoc.
img