Po povodniach sa Ružín zmenil na veľkú skládku odpadu. Je to vizitka nás všetkých

18.10.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Tento týždeň na Slovensku prevládalo mimoriadne nepriaznivé počasie, pri ktorom sa takmer každý deň vyskytovali výdatné zrážky. Tie spôsobili záplavy na viacerých miestach. Dážď pomaly ustáva, voda klesá a na povrch sa opäť raz dostala nelichotivá ľudská vlastnosť.

Po povodniach sa Ružín zmenil na veľkú skládku odpadu. Je to vizitka nás všetkých
Z Ružína sa opäť stala skládka odpadu, Foto: Facebook.com/Ružín priehrada, vodná nádrž

Na mysli máme situáciu na vodnej nádrži Ružín, ktorá sa nachádza neďaleko Košíc a najmä neďaleko Slovenského raja a Slovenského krasu. Po posledných povodniach sa hladina, inak pekne čistej vody, zmenila na jednu obrovskú skládku odpadu.

Najjednoduchšie by v tomto prípade bolo ukázať prstom na rómskych obyvateľov, ktorí žijú v okolí, resp. v okolí riek, ktoré sa do Ružína vlievajú. Pravdou však je, že je to vizitka nás všetkých, miestnych i turistov.

Na vodnej hladine tak v týchto dňoch pláva odpad rôzneho druhu. Od plastov, dreva, nakosenej trávy, chladničiek a inej elektroniky, cez lode, ktoré kotvili na brehoch a dokonca aj jedno mólo. Odpadu je toľko, že rybári majú problém sa člnom dostať z jedného brehu na druhý.

Takto vyzerá Ružín, keď je vyčistený, Foto: Juliana Juju Holotová
Takto vyzerá Ružín, keď je vyčistený, Foto: Juliana Juju Holotová

Niektoré informácie dokonca hovoria o tom, že voda mala zo sebou spláchnuť aj jeden zo zberných dvorov, ktoré sa pri jednom z vodných tokov nachádzajú. Zásadou pre všetkých by malo byť to, že keď niečo k vode donesiem, mal by som si to so sebou zobrať späť.

Pravdou je, že momentálna situácia sa nestala po prvýkrát. Stačí, že opäť výdatnejšie poprší a všetko sa znovu zopakuje. Hlavu v smútku tak majú najmä vodohospodári, ktorí odpad musia opäť raz upratať na vlastné náklady.

Najnovšie správy