Po silných búrkach nás čaká ochladenie

Článok
V noci cez naše územie prešiel studený front. Ten sa postará o citeľné ochladenie na celom území.
Včera sme zažívali v skutku zaujímavú situáciu. Ráno postúpil teplý front, ktorý priniesol pomerne slušné zrážky. Za teplým frontom k nám od juhu začal prúdiť teplý a vlhký vzduch, ktorý sa v priebehu dňa labilizoval. Počas nočných hodín sa očakával postup studeného frontu, ktorý sa mal prejaviť rôzne.
My sme vzhľadom na zaujímavé dynamické parametre (vysoká helicita a silný strih vetra) očakávali, že sa v priebehu večerných hodín začnú vyskytovať búrky. Tak sa aj stalo a na východe Moravy a v Maďarsku začali vznikať prvé búrky. Tie sa rýchlo na studenom fronte vyvíjali a vytvorili mohutnú búrkovú squall-line, ktorá sa tiahla z Poľska, cez Slovensko až do Maďarska. Na čele frontu sa vytvárali silné búrky, ktoré mali aj supercelárnu kompozitu. Supercela bola potvrdená pri maďarskom meste Siófok a supercela sa zrejme vyskytla aj pri Nových Zámkoch.
Búrky prinášali silný prívalový dážď a vysokú bleskovú aktivitu. V Podunajskej nížine pri búrkach spadlo až cez 50 mm zrážok, čo spôsobilo radu komplikácii.
Po polnoci búrky na západnom a strednom Slovensku ustali a postúpili smerom nad východ.

Za studeným frontom k nám dnes začne prenikať od severozápadu chladnejší vzduch. Ten výrazne zníži teplotu. Počas dnešného dňa by malo prevládať prevažne oblačné počasie s teplotou od +15 do +23°C. Na juhovýchodnom Slovensku môže byť ešte o niečo teplejšie. Najmä v centrálnej časti územia a na východe treba ešte počítať so zrážkami.

V priebehu zajtrajšieho dňa sa očakáva prevažne polooblačné až oblačné počasie. Zrážky sa ešte môžu vyskytovať na severe.
Ani počas víkendu sa počasie výrazne nezmení. Stále bude prevládať premenlivé počasie s prehánkami a s dennými teplotami okolo +20°C.
img