Po toku Bečva sa šíri kontaminácia. Kadiaľ prešla, zničila život

22.09.2020 o 20:00 - Česko - Veronika Salayová
  • Článok

Českou riekou Bečva sa šíri kontaminácia. Zatiaľ nie je známe, o akú látku ide, ale znečistenie je natoľko vážne, že dochádza k úhynu rýb.   

Po toku Bečva sa šíri kontaminácia. Kadiaľ prešla, zničila život
Foto: ČT24

Kontaminovaná voda v rieke Bečva sa počas dnešného dňa dostala po toku až do Přerova. Zatiaľ nie je zrejmé, aká látka spôsobila kontamináciu rieku. Pravdepodobný zdroj znečistenia hľadajú inšpektori Českej inšpekcie životného prostredia vo Valašskom Meziříčí, informuje ČT 24

V miestach, kadiaľ kontaminovaná voda pretekala, zničila všetok život. Zahynuli desiatky tisíc rýb a kontaminácia sa šíri ďalej. Je zrejmé, že počet uhynutých rýb bude narastať.

„Množstvo uhynutých rýb v Přerove a ďalej po toku nie je možné momentálne určiť. Aj naďalej platí dôrazné odporúčanie neodoberať vodu z Bečvy a nevstupovať do rieky,“ varuje hovorkyňa mesta Lenka Chalupová.

Rozbory vzoriek mŕtvych rýb síce preukázali otravu, ale nepodarilo sa identifikovať, akou látkou došlo ku kontaminácii. To sa bude ďalej zisťovať.

Podľa inšpektorov, ktorí monitorovali zasiahnutý úsek, pravdepodobne išlo o jednorazový únik látky do toku. Vyšetrovatelia odoberajú vzorky vody z rôznych miest a odošlú ich na analýzu. „V teréne ďalej zasahujú hasiči v úseku medzi Hranicami a Teplicami nad Bečvou a pomáhajú s odstraňovaním uhynutých rýb z rieky,“ informuje hovorkyňa hasičov Lucie Balážová pre českú televíziu. 

Následky ekologickej havárie sú obrovské. Podľa inšpekcie bolo zatiaľ vylovených zhruba 3,8 tony uhynutých rýb. Ďalšie ostávajú pod hladinou. 

 

Najnovšie správy