Po výdatnom snežení hrozia výrazné povodne

Článok
Niekoľko uplynulých dní trápilo oblasť Veľkých jazier výdatné sneženie a snehová fujavica. Teraz sa však prudko otepľuje a hrozia povodne.
Tri dni trápilo východné oblasti Veľkých kanadských jazier intenzívne sneženie. Medzi najviac postihnuté oblasti patrí mesto Buffalo, kde napadli až 2 metre snehu. Intenzívne sneženie si vyžiadalo 13 obetí. Mnoho ľudí zomrelo na infarkt z dôvodu vyčerpanosti a taktiež si svoje obete vyžiadali aj ťažko prejazdné cesty. Meteorológovia však varujú túto oblasť pred ďalšou vlnou extrémneho počasia. Tentokrát sa prudko oteplí a rozprší.

Sneh sa už teraz v oblasti začína výraznejšie topiť. Najväčšie riziko však meteorológovia odhadujú na pondelok. Denná teplota sa totiž zvýši až na +15°C a ešte k tomu by aj malo pršať. Výrazný dážď v kombinácii s rýchlo topiaciom sa snehom, ktorého je v oblasti spústa zrejme zapríčiní povodne. Vodné toky totiž nebudú stíhať pohlcovať topiaci sa sneh.

 
Problémy sa očakávajú aj na cestách a taktiež voda môže zaplaviť pivnice domov. Kanalizačné priepuste sú totiž väčšinou zakryté pod snehom, prípadne zanesené od lístia. Voda tak nebude mať kam odtekať.
Meteorológovia vydali výstrahu pred dažďom až do stredy. Guvernér Andrew Cuomo už pripravuje čepradlá a zhromažďuje záchranné zložky
img