Pobrežie Aljašky môže zasiahnuť najsilnejšia búrka za viac ako desaťročie

17.09.2022 o 21:15 - Zuzana Macháčová

Zvyšky tajfúnu Merbok môžu zasiahnuť západnú Aljašku. Malo by ísť o najsilnejšiu búrku od roku 2011. Meteorológovia varujú pred vetrom o sile hurikánu a niekoľkometrovými vlnami.

Pobrežie Aljašky môže zasiahnuť najsilnejšia búrka za viac ako desaťročie
Predpokladaná trasa búrky pri pobreží Aljašky, zdroj: Ventusky

Búrka sa presúva nad Beringovo more a smeruje na východ. Na Aljaške sa očakáva zhoršenie počasia", varovala americká Národná meteorologická služba (NWS). 

Meteorológ Jonathan Chriest uviedol: „Pravdepodobne pôjde o najsilnejšiu búrku za viac ako desaťročie."  V roku 2011 zasiahla Aljašku búrka s rýchlosťou vetra až 145 kilometrov za hodinu, ktorá zanechala rozsiahle škody.

Možné záplavy

Národná meteorologická služba varovala, že niektoré oblasti by mohli zažiť „najhoršie záplavy za posledných takmer 50 rokov". Počas 10 až 14 hodín by sa mala udržať vysoká hladina vody. 

Vlny môžu dosahovať až 15 metrov. Okrem záplav je možná aj erózia pobrežia", uviedol meteorológ Eric Drewitz.

Podľa predpovedí klesne tlak v strede búrky na 940 hektopascalov. Táto hodnota sa zaznamenáva pri atlantických hurikánoch tretej a štvrtej kategórie.

Meteorológovia tvrdia, že v septembri sa na Beringovom mori ešte nikdy nevyskytla búrka s tlakom pod 960 hPa. V priebehu 24 hodín, by malo dôjsť k poklesu tlaku o 24 hPa, čo naznačuje rýchle zosilnenie búrky, ktorá môže narobiť veľké škody. 

Očakáva sa, že nebezpečné počasie bude na Aljaške pretrvávať až do nedele. Búrku bude sprevádzať silný vietor a vysoké búrkové vlny. 

Synoptici upozorňujú na riziko výdatných zrážok. V meste Anchorage je tento rok mimoriadne vlhko. NWS oznámila, že rekord z roku 1989, ktorý bol doteraz považovaný za najvlhší rok v histórii, by mohol padnúť.