Pobrežie Aruby zaplavili hnedé riasy. Môžu byť aj toxické

15.11.2022 o 19:16 - Zuzana Macháčová

V posledných týždňoch sa na malebných plážach ostrova objavili hnedé riasy, ktoré sťažujú život návštevníkom pláže, ale aj rybárom. Tento problém je aj v iných častiach Karibského mora, kde sa tento rok objavilo rekordné množstvo rias.

Pobrežie Aruby zaplavili hnedé riasy. Môžu byť aj toxické
Zdroj: ENEX, University of South Florida

Morské riasy sa bežne vyskytujú v teplých vodách Atlantického oceánu. Od nich pochádza názov Sargasové more, hoci sa vyskytujú aj mimo tejto oblasti. Tieto hnedé riasy predstavujú vážny problém pre odvetvie cestovného ruchu a rybárstvo. Nepôsobia dobre nielen na vzhľad, ale aj veľmi zapáchajú. Môžu byť tiež toxické pre ryby a morské kôrovce.

Boj proti riasam

Pláže na Arube obsadili riasy. V tejto časti Karibského mora dochádza ku kvitnutiu za určitých poveternostných podmienok, najmä vtedy, keď je more rozbúrené. Počasie na ostrove je už niekoľko týždňov nepriaznivé a mnohé malebné pláže sú pokryté vrstvou hnedých morských rias. Riasy obťažujú nielen turistov a obyvateľov, ale aj miestnych rybárov.

Ministerstvo verejných prác v Arube sa pustilo do boja proti morským riasam. V južnej časti ostrova, ktorá je obľúbená u turistov, sa pláže čistia. Na severnom pobreží, ktoré je relatívne málo navštevované, necháva ministerstvo prírodu ísť vlastnou cestou.

Zdroj:  ENEX, University of South Florida

Výskum Laboratória optickej oceánografie Floridskej univerzity naznačuje, že v roku 2022 boli riasy v strednej časti Atlantického oceánu mimoriadne rozrastené. Vedci odhadujú, že len v októbri riasy vyprodukovali až 3,8 milióna ton biomasy.

Naopak, v júni bol nameraný rekord, keď oblasť od Mexického zálivu po Malé Antily zaplnilo 24,2 milióna ton rias. Avšak takýto gigantický rozkvet nebol zaznamenaný od začiatku meraní v roku 2018.