Pobrežné oblasti Európy sa obávajú orkánu Xaver

Článok
Blížiaci sa orkán Xaver môže spôsobiť veľké problémy v pobrežných oblastiach. Voda zo Severného mora by sa totiž mala vytláčať do kanálov.
V Belgicku a v Nemecku vrcholia prípravy pred príchodom orkánu Xaver. Sever Nemecka a Belgicka má bičovať silný vietor s rýchlosťou 140 až 160 km/h. Orkán má byť nebezpečnejší ako orkán Christian, ktorý trápil Európu na konci októbra.

Nemeckí meteorológovia zatiaľ vydali výstrahu 2. stupňa pred silným vetrom na severe krajiny. Obrovské obavy sú však z toho, že vietor by mal tentoraz fúkať od severu až severozápadu, vďaka čomu sa bude voda tlačiť zo Severného mora do kanálov. V Hamburgu panujú obavy na rieke Alster. Situáciu by mala zhoršiť aj aktuálna fáza mesiaca. Ten je teraz v nove a v tejto fázy mesiaca bývajú najsilnejšie prílivy.

V Belgicku sa pripravujú na scenár, že hladina vody v riekach pri ústi do Severného mora môže dosiahnúť 30 ročné rekordy a vyšplhať sa až na 6,1 metra. Úrady však zatiaľ informujú ľudí, že nie je dôvod na paniku. Oblasti zabezpečili protipovodňovými zábranami a v prípade potreby sú pripravené aj vrecia s pieskom.