Počas operácie vylodenia v Normandii mal hlavné slovo aj meteorológ

07.06.2020 o 06:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Včera sme si pripomenuli 76 rokov od vylodenia spojeneckých vojsk počas druhej svetovej vojny na francúzskom pobreží. Touto udalosťou sa začal ešte väčší tlak a úsilie poraziť nemeckú armádu vedenú Adolfom Hitlerom.

Počas operácie vylodenia v Normandii mal hlavné slovo aj meteorológ
Vylodenie v Normandii. Foto: medium.com

Všetko začalo ešte v januári 1944 na konferencii v Teheráne. Američania a Briti sľúbili Stalinovi, že v Európe otvoria západný front, aby uľavili Červenej armáde na východe. Začalo sa niekoľkomesačné plánovanie toho, ako vylodiť 3 milióny vojakov na francúzskom pobreží.

Najlogickejšie bolo nechať ich vylodiť blízko francúzskeho mesta Calais, tam však bola nemecká obrana najsilnejšia a preto rozhodnutie padlo na 80 km vzdialené pobrežie v Normandii. Prípravy boli v plnom prúde a zložité bolo aj vybrať presný deň na inváziu.

Lode sa mohli na pláže dostať len pri vysokom prílive a teda len pár dni pri splne mesiaca. Pri zlom počasí by sa muselo čakať ďalší mesiac. Rozhodnutie preto padlo na dátum 5. jún.

Hneď na začiatku však začali problémy, nad La Manchom panovalo zlé počasie. Dokonca až tak zlé, že nemecká strana považovala za vylúčené, že by malo dôjsť k invázii. Útok bol odvolaný, ale vojaci museli ostať na rozbúrenom mori a čakať na ďalšie rozkazy. Hlavný meteorológ James Stagg však informoval, že nasledujúci deň by sa počasie malo na chvíľu zlepšiť, a to rozhodlo.

To čo sa dialo potom už pozná celý svet. Najskôr nad pobrežím zoskočilo 25 tisíc parašutistov a zároveň k pobrežiu priplávalo takmer 7 tisíc lodí. Straty boli obrovské rovnako ako aj význam celého „Dňa D.“ Dňa, v ktorom mal dôležité slovo aj meteorológ.

Najnovšie správy