Počas uplynulej zimnej sezóny zomrelo v našich horách 20 ľudí

13.05.2022 o 12:40 - Veronika Sádovská

Horská záchranná služba priniesla bilanciu uplynulej zimnej sezóny v našich horách. Štatistiky nie sú lichotivé.

Počas uplynulej zimnej sezóny zomrelo v našich horách 20 ľudí
foto: Horská záchranná služba

Horská záchranná služby vyhodnotila zimnú sezónu 2021/2022 z hľadiska úrazovosti aj úmrtí. Do sezóny do veľkej miery zasiahla aj pandémia koronavírusu, avšak už s otvorenými lyžiarskymi strediskami.

To bol aj dôvod zvýšeného počtu ľudí a turistov v našich horách. Okrem lyžiarskych stredísk fungovali aj lanovky. Práve kvôli pandémii porovnávali túto sezónu so sezónou 2019.

Počas tohtoročnej zimnej sezóny vykonali členovia Horskej záchrannej služby spolu 1946 zásahov. Najviac vyrážali k Slovákom (1194), Poliakom (252), Maďarom (132) a Čechom (118). Celkovo však zachránili ľudi z 30 rôznych národností.

Väčšinu zranení tvorili stredne ťažké prípady, ktorých bolo 940, potom to boli ľahké prípady (613) a ťažkých prípadov bolo 202. Zvyšné prípady boli bez pátrania, zranení či napríklad vyprosťovania z nedostupného terénu.

Najsmutnejšie číslo zasvietilo pri počte úmrtí. Počas tejto zimnej sezóny zomrelo v našich horách 20 ľudí. Najviac smrteľných prípadov boli pády horolezcov.

Vzrástol aj počet zranení pri lavínach. Počas zimy tak lavíny strhli až 28 ľudí a z toho 8 z nich bolo aj zranených a traja zomreli.

Záchranári vypočítali aj priemerný počet telefonátov na tiesňovú linku. Každý deň im v priemere volalo 12 ľudí. Najviac zásahov mali v týždni od 21. februára do 27. februára, kedy vrcholili jarné prázdniny.

Horská záchranná služba upozorňuje, že ešte stále máme približne od výšky 1 700 m n. m. zimné podmienky a na vysokohorských chodníkoch sa nachádza súvislá snehová pokrývka. Zimná uzávera tatranských chodníkov platí do 15. júna.