Počasie bude ako na hojdačke. Cez naše územie prejde niekoľko rôznych

Článok
Po inverznom "jarnom" počasí prejde cez naše územie niekoľko frontov. Tie prinesú sneh aj dážď.

Na Slovensko zavítala jar. Síce predčasne, ale tak to vyzerá aj na horách. Nedostatok snehu a teploty v nížinách šplhajúce sa k +15°C ani z ďaleka nepripomínajú zimné januárové počasie. Výrazná zmena nás však nečaká a po krátkej senzácii v podobe nedeľného snehu nás čaká ďalšie oteplenie. Potom sa však znova ochladí a koncom týždňa sa opäť oteplí.

Studený front dorazí už dnes v noci

Silná tlaková níž, ktorá včera priniesla do Nórska vietor o sile až 200 km/h ovplyvní počasie aj u nás. Už v priebehu dnešnej noci dorazí na naše územie od severozápadu studený front, ktorý prinesie spočiatku dážď. Ten sa však bude postupne meniť na dážď so snehom a neskôr na sneženie. Ochladenie môžeme demonštrovať na hranici sneženia. Tá bude počas noci pri prechode frontu klesať (pri príchode zrážok bude hranica na úrovni cca 900 metrov), no zároveň budú zrážky aj ustávať. Sneženie tak môžme očakávať najmä vo vyšších polohách. Vo výške nad 600 metrov by malo napadnúť do 10 centimetrov, na horách aj viac. Ochladí sa najmä na severe. Na Orave, Liptove, Kysuciach a na Spiši sa bude maximálna denná teplota pohybovať len okolo +1°C. Na zvyšku územia budú teploty od +3 do +8°C.

3-hodinové úhrny zrážok počas nedele
 3-hodinové úhrny zrážok počas nedele

hranica sneženia bude postupne klesaťhranica sneženia počas nedele

V pondelok prejde cez naše územie teplý front

Počas pondelka sa od juhozápadu začne otepľovať. Sneženie sa premení na dážď, ktorý spočiatku môže aj namŕzať. Výbežok rozsiahlej tlakovej výše rozprestierajúcej sa od juhozápadu cez celú južnú Európu spôsobí opätovné západné teplé a vlhké prúdenie. Hranica sneženia bude logicky stúpať a postupne sa rozprší na celom území. Sneženie sa očakáva už len od 1000 metrov. V pondelok tak môžme očakávať upršané počasie. V priebehu večera sa však začne vyjasňovať a počas utorka sa počasie opäť vráti do starých koľají. Dočasne sa vrátia hmly a nízka oblačnosť.

Streda a štvrtok

Aby sme sa však dlho netešili z teplého západného prúdenia, tak v stredu k nám dorazí od západu ďalší studený front. Ten už však nebude taký výrazný a hranica sneženia sa bude pohybovať na úrovni 1100 metrov. V stredu tak treba rátať s početnými prehánkami alebo s občasným dažďom na celom území s výnimkou hôr, kde bude snežiť.

Oteplenie v piatok

Koncom týždňa sa však opäť oteplí. Rozpadajúci studený front, ktorý bude ovplyvňovať počasie v stredu a vo štvrtok neskôr vystrieda opäť teplý front. Ten taktiež nebude veľmi výrazný a teplota nepôjde vysoko. Na severe sa budú vyskytovať snehové prehánky, v nížinách pôjde o prehánky dažďové alebo prehánky zmiešané.

Počasie tak bude ako na hojdačke a vystrieda sa niekoľko rôznych frontov, ktoré prinesú rôzne poveternostné podmienky. Žiadny výrazný vpád arktického vzduchu ako tomu bolo začiatkom januára sa však najbližšiu dobu neočakáva. O vývoji budeme priebežne informovať.

ensemble modelu GFS
ensemble teploty v hladine 850 hPa

img