Počasie je búrlivé. Tvoria sa búrky. Udreli už tisícky bleskov

11.02.2020 o 15:33 - P.M.
  • Článok

V strednej Európe je aj naďalej veľmi búrlivo. V chladnejšom a vlhšom severozápadnom prúdení sa nad našou oblasťou tvoria početné prehánky a búrky.

Počasie je búrlivé. Tvoria sa búrky. Udreli už tisícky bleskov

Za studeným frontom, ktorý včera postupoval cez naše územie sa náš región ocitol v chladnejšom a vlhšom severozápadnom prúdení po okraji tlakovej níže Sabine, ktorá sa nachádza nad Škandináviou.

V tomto prúdení sa dokonca tvoria časté búrky, ktoré neobišli ani naše územie. K 15:30 udrelo na našom území už okolo 80 bleskov, čo je na stred februára celkom nezvyčajné. Posledná búrka sa objavila pred niekoľkými minútami na Záhorí. 

zaznamenané blesky nad strednou Európou, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky nad strednou Európou, zdroj: blesky.bourky.cz

Oveľa aktívnejšie však sú búrky v strednej Európe. Nad územím Českej republiky udrelo už 200 bleskov a v Nemecku evidujú okolo 5000 bleskových úderov.

Najzaujímavejšia aktivita sa však vyskytla v Maďarsku. Tu boli búrky skutočne intenzívne. Ráno sa začali vytvárať južne od Budapešti, pričom veľmi rýchlo narastali a v súvislom kompakte sa presunula až nad južné Maďarsko. Búrky dosahovali silu porovnateľnú s letnými búrkami.

Búrky sa v našom regióne budú vyskytovať aj počas zajtrajšieho dňa. 

Najnovšie správy