Počasie štartuje elektrárne. Dážď dvíha hladiny riek. Cena elektriny klesá

15.09.2022 o 12:55 - Peter Minárik

Uplynulé týždne vystrašili Európanov vysoké ceny elektriny, ktoré sa šplhali k astronomickým sumám. Za vysoké ceny môže jednak vojna, no v skutočnosti ceny elektriny vystrelili primárne kvôli počasiu. To totiž prinieslo kombináciu hneď niekoľkých nepriaznivých skutočností.

Počasie štartuje elektrárne. Dážď dvíha hladiny riek. Cena elektriny klesá
ilustračné foto

Záver augusta šokoval v Európe mnohých. Ceny elektriny prudko stúpli a to v dôsledku hneď niekoľkých okolností. Ceny elektriny zodvihla aj vojna a jej okolnosti.

Rusko, ktoré bolo ešte donedávna významným dodávateľom plynu do Európy sa začalo ,,hrať,, s plynovými kohútikmi a začalo do Európy škrtiť dodávky plynu. Z plynu sa taktiež vyrába elektrická energia a to predovšetkým vtedy, keď Slnko nesvieti a vietor nefúka.

Rusi ešte pred vojnou dodávali do Európy okolo 40% jej spotreby. Rusi si mysleli, že Európu budú vydierať tým, že obmedzia dodávky plynu a tým rozpútajú sociálne nepokoje a že sa Európa bez ruského plynu ,,zrúti,,

To však nie je pravda. Európa rozhodne neskolabuje bez ruského plynu. Ako sme spomínali, pred vojnou dodávalo Rusko do Európy okolo 40% plynu, no v júli to už bolo len okolo 10%. Ceny však astronomicky vystrelili až v závere augusta.

zdroj: Dáta bez pátosu

Vplyv na vývoj cien elektriny mala predovšetkým súhra nepriaznivých okolností. Na vine je predovšetkým extrémne teplé počasie, ktoré nás sužovalo počas leta.

Vietor nefúkal, voda bola teplá alebo nebola vôbec

Tento rok patrí k tým najteplejším v histórii Európy a práve extrémne teplé počasie ovplyvnilo aj situáciu v energetike. Málokto si všimne, že august zvyčajne patrí k tým mesiacom, kedy elektrická energia je vždy najdrahšia. Tento rok vplyvom extrémne teplého a suchého počasia sa situácia zvýraznila.

Fotovoltaické elektrárne síce fungovali naplno, no v noci Slnko nesvieti a tu začal byť problém. Zároveň počas leta panovalo málo veterné počasie a tak ani veterné farmy nefungovali na plný výkon. Aby sieť neskolabovala, tak sa využívajú stabilnejšie zdroje elektrickej energie ako uhoľné, plynové a jadrové elektrárne a tu začal byť problém.

Mimoriadne vysoké teploty a suché počasie spôsobilo, že začali vysychať rieky o čom sme sa presvedčili aj na Slovensku, kde tento rok vyschlo niekoľko riek. Nízka hladina riek obmedzuje lodnú dopravu. Lode do uhoľných elektrárni vozia uhlie a práve to nemohli.

Napríklad hladina Rýnu bola taká nízka, že v niektorých profiloch rieka dokonca vyschla. Cez Rýn sa tak do elektrárni nemohlo dodávať uhlie, čo obmedzilo ich produkciu.

Ďalej mali problém jadrové elektrárne. Vo Francúzsku, ktoré patrí k TOP producentom elektrickej energie z jadra ešte na jar odštartovala odstávka hneď niekoľkých jadrových blokov. Nečakané sucho a vysoké teploty spôsobili, že teplota vody v riekach dosahovala veľmi vysoké hodnoty a to natoľko, že takouto teplou vodou nebolo možné chladiť jadrové reaktory. Francúzsko tak v lete muselo odstaviť hneď niekoľko jadrových elektrárni.

Zatiaľ čo bežný výkon jadrových elektrárni vo Francúzsku je v zime okolo 45 GW, tak koncom augusta dosiahol výkon len 20 GW a to práve pre odstavené jadrové bloky v dôsledku údržby a teplej vody v riekach. Na grafe môžete vidieť, že tak ako klesal výkon a produkcia elektrárni vo Francúzsku, tak stúpala cena elektriny, keďže cena sa riadi známou rovnicou ponuka VS. dopyt. Francúzske atómovky sa však postupne štartujú a cena tak začala klesať a v nadchádzajúcich mesiacoch bude klesať aj naďalej

zdroj: Dáta bez pátosu

To najhoršie však už máme za sebou. Počasie sa začalo výrazne zlepšovať a produkcia elektrickej energie začína stúpať.

Vietor sa rozfúka a vody je oveľa viac

Už od piatka sa Európa bude nachádzať v silnom severozápadnom prúdení. Nielen vo vnútrozemí, vrátane nášho územia, ale saj pri pobreží a nad Severným morom sa výrazne rozfúka. Veterné elektrárne tak môžu fungovať na plný výkon.

Zároveň v uplynulých dňoch prišli do Európy výrazné zrážky. Desiatky milimetrov zrážok spadli na východe Francúzska a v alpskej oblasti. Vďaka výdatným zrážkam začali stúpať hladiny vodných tokov a na Rýne sa obnovuje plavba.

očakávaný vývoj hladiny rieky Rýn
očakávaný vývoj hladiny rieky Rýn

V nadchádzajúcich dňoch čakajú Európu ďalšie vlny zrážok. V Alpách by nasledujúcich 7 dní malo spadnúť plošne okolo 100 mm zrážok, čo spôsobí vzostup tokov. Po Rýne sa tak bude dať dopravovať do elektrárni uhlie a zároveň sa vodou budú dať chladiť francúzske jadrové elektrárne.

Produkcia elektriny už začína stúpať a zo dňa na deň bude čoraz vyššia. Na to samozrejme začala reagovať aj cena. Tá sa z extrémnej hodnoty takmer 1000 € za MW na konci augusta znížila už o 55% na cca 450 € a cena by mala klesať aj nadchádzajúce týždne.

vývoj cien elektriny, zdroj: kurzy.cz
vývoj cien elektriny, zdroj: kurzy.cz