Počasie paralyzuje dopravu. Kolabuje aj železnica

- P.M.
Článok
Nepriaznivé počasie zasiahlo územie Slovenska. Snežiť má do večera. Až v priebehu noci začne sneženie ustávať.
Mesto Bratislava vyhlásilo 2. stupeň aktivity spôsobený mimoriadnymi poveternostnými podmienkami. TASR o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Ivana Skokanová. "Pluhovanie a posyp bude prebiehať permanentne. V teréne sú do odvolania všetci pracovníci a kompletná dostupná technika," priblížila.
Mesto rovnako vyzvalo zmluvného dodávateľa, spoločnosť A.R.K. technické služby o maximálnu zaangažovanosť všetkých dostupných mechanizmov a pracovníkov.

Primátor Ivo Nesrovnal zároveň požiadal o úplnú súčinnosť pri odstraňovaní následkov situácie aj Dopravný podnik mesta Bratislava. V prípade potreby má hlavné mesto pripravenú snehovú frézu. Nesrovnal komunikuje i s Krajským dopravným inšpektorátom, ktorý prisľúbil pomoc pri odstraňovaní upchatých miest na cestných komunikáciách. Na cestách je teda všetkých 54 mechanizmov a 89 pracovníkov. V nasadení budú podľa Nesrovnala až do odvolania.

Kritická situácia je podľa primátora stále na Kolibe, kde strom spadol na elektrické vedenie a zablokoval verejnú dopravu i ostatné autá. "Stoja tam aj odhŕňače," podotkol Nesrovnal. Zlá situácia je tiež na niektorých úsekoch v Ružinove, na Dlhých Dieloch i v iných kopcovitých terénoch, a tiež na bratislavských mostoch. Na Kramároch by sa situácia už mala podľa primátora zlepšovať.

Doprava skolabovala v okolí Trenčína
Cesty na viacerých miestach sú pokryté čerstvým snehom. Najpriaznivejšia situácia je na východe, kde zatiaľ prší, ale aj tu by v priebehu noci malo na severe snežiť.
Kritická situácia je v okolí Trenčína. Vodiči smerom do Česka a do Banskej Bystrice musia mať nasadené snehové reťaze. Úseky okolo Ilavy a medzi Trenčianskou Teplou a Bánovcami nad Bebravou sú neprejazdné pre akúkoľvek dopravu.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Milan Maxim vyslal koordinátora na zasadnutie krízového štábu do Trenčína. Ozbrojené sily SR požiadal o pomoc predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška z dôvodu snehovej kalamity na diaľnici pri Trenčíne a na území celého kraja. „V prípade, že si to situácia bude vyžadovať, sme pripravení pomôcť obyvateľom aj v iných krajoch. Ozbrojené sily sú pripravené vyčleniť potrebnú techniku aj vojakov,“ potvrdil minister obrany SR Martin Glváč. Požiadavka z Trenčianskeho kraja je zatiaľ iba na vyčlenenie techniky, a to napríklad ťahačov, či nákladných áut, informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková portál Aktuality.sk

Pr nepriaznivé počasie je zakázaný vstup kamiónovej dopravy z Maďarska a z Českej republiky. Polícia obmedzuje kamiónovú dopravu aj z Rakúska.

Aj vlaky majú problémy
Vplyvom nepriaznivého počasia a neprejazdnej trate došlo k prerušeniu osobnej vlakovej dopravy.
Vplyom skríženého kamióna je neprejazdná trať medzi Žilinou a Rajcom. Úsek: Bratislava-Lamač-Devínska Nová Ves je neprejazdný pre popadané konáre, ktoré sa pod ťarchou ťažkého snehu zrútili.
Vlaky majú na odchode z Bratislavy problémy. Meškajú rýchliky aj IC vlaky.