Počasie prialo výhľadom: Zo Šumavy bolo vidieť zasnežené Alpy

07.12.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Piatkové jasné počasie sa postaralo o vynikajúcu dohľadnosť. Nádherné zábery zasnežených Álp sa podarilo zachytiť z českej Šumavy, vzdialenej 200 km. 

Počasie prialo výhľadom: Zo Šumavy bolo vidieť zasnežené Alpy
Foto: In-počasí

V piatok začal do Čiech z juhu prúdiť teplý a suchý vzduch. Príliv teplého vzduchu sa prejavil hlavne na horách - vytvorila sa totiž inverzia, ktorá umožnila perfektné podmienky na dohľadnosť z horských polôh. Vzduch bol totiž vďaka inverzii aj vetru čistý a vlhkosť bola nízka. 

Z vrcholov Šumavy tak bolo možné pozorovať zasnežené Alpy, ktoré sa podarilo zachytiť aj na pôsobivých záberoch, informuje In-počasí. Pozorovanie Álp navyše skrášlili aj oblaky typu altocumulus lenticularis.

Zábery vznikli z vrcholu Třístoličník neďaleko Plechého, najvyššieho vrchu českej Šumavy. Práve z hrebeňa medzi Třístoličníka a Plechým sú Alpy z Česka pozorovateľné najlepšie. Na vrcholkoch je totiž málo stromov a umožňujú tak dokonalý výhľad. 

Z vrcholu Třístoličník v piatok pozorovali napríklad 200 km vzdialený Kitzsteinhorn v regióne Kaprun s nadmorskou výškou 3 203 m n. m. Krásny výhľad sa naskytol aj na najvyššiu horu Nemecka Zugspitze vo vzdialenosti 260 km.

Zo Šumavy bolo vidieť aj na vrchol Watzmann v nadmorskej výške 2 713 m, ktorý je vzdialený 150 km. Z alpských velikánov bol neprehliadnuteľný tiež masív Dachstein.

Súhra viacerých meteorologických faktorov tak vytvorila nádhernú scenériu. 

Najnovšie správy