Počasie sa na Slovensku pokazí. Už dnes začne trvalo a výdatne pršať

11.10.2020 o 06:49 - Peter Minárik
  • Článok

Nasledujúce dni sa počasie na našom území zásadne zmení. Mnohé štáty našej oblasti, vrátane nášho územia ovplyvní vlniaci sa front a súčasne začne počasie v našej oblasti ovplyvňovať tlaková níž, ktorá sa bude presúvať zo severného Talianska smerom nad Ukrajinu.

Počasie sa na Slovensku pokazí. Už dnes začne trvalo a výdatne pršať

Na našom území dochádza k pomerne výraznej zmene teplôt a táto zmena sa nebude týkať len Slovenska, ale aj mnohých okolitých krajín. Počasie totiž bude pod vplyvom rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu a do toho sa priamo nad našou oblasťou bude vlniť front.

Už počas včerajšieho dňa začal počasie na našom území od západu ovplyvňovať studený front, ktorý na svojom čele priniesol aj búrky. Búrky sa vyskytli predovšetkým na Záhorí, kde detekcia bleskov zaznamenala celkovo 383 bleskov.

Blýskalo sa aj v Poľsku, v Česku a v Rakúsku. Detekcia bleskov v našej oblasti zaznamenala viac ako 8000 úderov. Včerajší studený front však len odštartoval sériu nepriaznivých dní, ktoré budú ešte horšie.

Nad južnou Škandináviou sa totiž prehlbuje tlaková níž a súčasne sa ďalšia tlaková níž prehlbuje nad severným Talianskom. Priamo nad vnútrozemím Európy sa tak vytvára rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá bude v našej oblasti zabezpečovať množstvo vlhkosti. Súčasne bude do našej oblasti zatekať od severozápadu chladný vzduch a tak nasledujúce dni budú poriadne upršané a chladné.

Výdatne začne pršať už počas dnešného večera. Rozsiahle zrážkové pole sa bude nad naše územie nasúvať od juhozápadu. 

Dážď, ktorý sa nad naše územie nasunie bude výdatnejšieho a trvalejšieho charakteru. Pršať by malo na našom území prakticky až do stredajšieho večera a do tej doby spadnú na našom území desiatky milimetrov zrážok. V oblasti stredného Slovenska môžu zrážkové úhrny prekonať až hranicu 100 mm.

Očakávané celkové úhrny zrážok
Očakávané celkové úhrny zrážok

Okrem výdatného dažďa, čaká naše územie aj citeľné ochladenie. Teploty sa na našom území prepadnú aj o viac ako 10 °C. Príliv studeného vzduchu by do našej oblasti mal vyvrcholiť v utorok, kedy sa maximálne teploty budú pohybovať len od +4 do +11 °C.

Okrem ochladenia a výdatných zrážok nás však čaká aj ďalší pomerne nepríjemný jav a tým je silný, nárazový vietor. Ten by mal fúkať od severozápadu predovšetkým na západnom a strednom Slovensku a najsilnejší by mal byť v utorok ráno, kedy budú nárazy dosahovať rýchlosť 15 až 25 m/s.

Nasledujúce dni nás taka čaká chladné, veterné a upršané počasie. Viac o nebezpečnom počasí priamo vo vašom okrese nájdete TU.

Najnovšie správy