Počasie sa stabilizuje. Dušičky budú pokojné

Článok
Uplynulé dni zavítala na naše územie zima. Tá však už teraz odíde a pred nami je príjemnejšie počasie. V nižších polohách sa aj roztopí sneh.

Uplynulé dni priniesli na naše územie výrazné ochladenie a dokonca aj prvú snehovú nádielku aj do nižších polôh. Snehové vločky sa objavili najmä v nižších polohách severného Slovenska, no sneh sa predsalen objavil aj v nížinách. Včera večer sa snehové zrážky vyskytli napríklad v Košiciach. 

Najviac snehu napadlo na severe územia a to predovšetkým v oblasti hôr. Zatiaľ čo taká Orava zaznamenala 3 cm, tak v Poprade napadlo 7 cm, vo Vysokých Tatrách 30 cm a na štítoch až pol metra čerstvého snehu.

Studený vzduch odíde

Za studenými frontami, ktoré v priebehu nedele postupovali cez naše územie k nám vpadol veľmi studený, pôvodom až arktický vzduch. Tento vzduch začne naše územie v priebehu dnešného dňa opúšťať a ako vidieť na animácii teplotných rozdielov vzduchu v hladine 850 hPa (cca 1500 m n.m.), tak sa od západu začne nad naše územie dostávať teplejší vzduch.

 

Teplejší vzduch od západu sa k nám začne dostávať po okraji rozsiahlej tlakovej výše, ktorej stred sa zvýrazňuje nad Alpami a tiahne sa až nad Balkán.

Počasie bude stabilné

Naše územie sa až do konca pracovného týždňa bude nachádzať na okraji tejto tlakovej výše. Teplejší vzduch však vráti na naše územie oblačnosť a hmly. Nadchádzajúce dni, vrátane Dušičiek počítajte na našom území prevažne s polooblačným až oblačným počasím a s rannými hmlami. Ojedinele sa môžu ešte vyskytovať aj prehánky a to najmä na severe Slovenska. Zrážok však celkovo bude pomerne málo.

 

Predbežne to vyzerá tak, že stabilnejšie počasie na našom území zotrvá minimálne do začiatku budúceho týždňa, kedy cez naše územie postúpi ďalší front.

img