Ničivé búrky v Taliansku: Tornáda, krupobitie i nárazy vetra 130 km/h

29.08.2020 o 17:05 - Dominik Cenkner

Sever Talianska počas dnešného dňa bojuje s mimoriadne extrémnymi prejavmi počasia. Územie už niekoľko hodín sužujú silné búrky, ktoré sú sprevádzané prívalovými zrážkami, nárazmi vetra, krúpami ba dokonca tornádami.

Ničivé búrky v Taliansku: Tornáda, krupobitie i nárazy vetra 130 km/h
Supercela v Taliansku, Foto: Matteo Danova

Ešte okolo 13. hodiny popoludní tornádo, ktoré zosadlo v meste Janov spôsobilo obrovské škody. Úrady museli okamžite konať a v meste vyhlásiť mimoriadnu situáciu.

Búrky sprevádzané nielen tornádami, ale aj intenzívnymi zrážkami spôsobili povodne. Severne od Janova za 3 hodiny zaznamenali vyše 240 mm zrážok. Záplavy hlásia aj z mesta Gavi.

Búrkový systém sa začal presúvať ďalej smerom na východ, pričom je naďalej sprevádzaný mimoriadnymi prejavmi. Tornádo zaznamenali napr. v Fagnane, ktoré leží južne od Verony, ale aj v Trevenzuole.

Okrem tornád sa začali vyskytovať aj obrovské krúpy. Krupobitie zasiahlo v Pacengo či Peschiera del Garda. O slovo sa pýtal aj vietor. Do obce Absti dorazil rýchlosťou 130 km/h.

Búrky sa v týchto chvíľach presúvajú ďalej smerom na severovýchod. Vo večerných hodinách by mohli doraziť aj na Slovensko. Ich aktuálnu polohu môžete sledovať TU.