Počet obetí cyklónu Kenneth sa zvýšil na 38

30.04.2019 o 07:08 - Mozambik - P.M.
Článok

Počet obetí cyklónu Kenneth, ktorý minulý týždeň zasiahol sever Mozambiku, si doteraz vyžiadal 38 ľudských životov a zničil tisíce domov. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Počet obetí cyklónu Kenneth sa zvýšil na 38

Podľa Národného inštitútu pre zvládanie katastrof (INGC) bolo čiastočne alebo úplne zničených 35.000 domov a viac ako 23.000 ľudí sa ocitlo bez strechy nad hlavou.

Po tom, ako tento región zasiahol už druhý cyklón v priebehu jedného mesiaca, Organizácia Spojených národov (OSN) informovala, že poskytne Mozambiku a Komorským ostrovom 13 miliónov dolárov (11,6 mil. eur) na zabezpečenie potravín a vody a na nápravu škôd na infraštruktúre.

Cyklón Kenneth udrel na severnú provinciu Mozambiku vo štvrtok, keď sa krajina ešte spamätávala z predchádzajúceho cyklónu Idai. Ten bol najhoršou tropickou búrkou v regióne za celé desaťročia a v Mozambiku a susednom Zimbabwe a Malawi si vyžiadal viac ako 1000 ľudských životov.

Meteorológovia varujú, že Kenneth môže priniesť so sebou na sever Mozambiku viac dažďa ako Idai.

Svetová banka odhaduje, že Mozambik a ďalšie krajiny postihnuté týmto cyklónom budú potrebovať pomoc v hodnote dvoch miliárd dolárov (1,8 mld. eur).

Mozambik tiež čelí epidémii cholery po tom, ako cyklón zničil mnohé vodovodné a hygienické zariadenia.