Počet obetí hurikánu Ian je obrovský. Hovoria o stovkách mŕtvych

30.09.2022 o 06:36 - Veronika Sádovská

Najsilnejší hurikán tohtoročnej sezóny spôsobil obrovskú katastrofu na Floride. Podľa šerifa okresu Lee Carmine Marceno sú obeťami stovky ľudí.

Počet obetí hurikánu Ian je obrovský. Hovoria o stovkách mŕtvych
Zdevastovaná Florida, zdroj: ČTK

Hurikán Ian, ktorý predvčerom večerom večer udrel na Floridu a vyčíňal tam počas včerajšieho dňa, má podľa prvých neoficiálnych informácií stovky obetí.

 „Nemám potvrdené čísla, ale viem určite, že počet úmrtí je v stovkách. Máme tisíce ľudí, ktorí čakajú na záchranu,“ povedal pre ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno.

V okrese Lee sa nachádzajú mestá ako Port Myers a Cape Coral, na ktoré hurikán udrel ako na prvé. Vo vedľajšom okrese Charlotte už potvrdili prvých šesť obetí. 

Prvou známou obeťou je muž z okresu Volusia, ktorý išiel v noci na štvrtok von počas hurikánu, aby vypustil svoj bazén. 

Práve vyššie spomínané mestá označil floridský guvernér Ron DeSantis za najviac zdevastované. Obrovské záplavy, ktoré spôsobili niekoľkometrové vlny boli najhoršie za posledných 500 rokov.

Na Floride sú stále milióny ľudí bez elektrickej energie a približne 2,5 milióny ľudí je evakuovaných z najviac postihnutých oblastí.

Hurikán Ian

Hurikán Ian najprv zdevastoval Kubu, potom sa presunul na sever. Počas toho zosilnil na hurikán 4. kategórie, dokonca pred vstupom na Floridu dosahoval hranicu 5. kategórie.

Ako prvé udrel na juh, resp. juhovýchod územia tohto polostrova. Presunul sa centrálnou Floridou, kde zoslabol a dostal sa späť nad Atlantik.

Aktuálne sa očakáva, že silný vietor aj dážď zasiahne ešte štáty Georgia a Južná Karolína avšak už v oveľa menšom.