Pod sopkou na La Palma sa opäť trasie zem. Hrozí ďalšia erupcia na Kanároch?

19.09.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Kanárske ostrovy sú opäť po roku v pohotovosti, pretože pod sopkou Cumbre Vieja sa od augusta stále viac a viac trasie zem. Vulkanológovia seizmické roje pozorne monitorujú. 

Pod sopkou na La Palma sa opäť trasie zem. Hrozí ďalšia erupcia na Kanároch?
Cumbre Vieja. Foto: lechaudrondevulcain.com

Prešiel presne rok o prvej ničivej erupcie sopky Cumbre Vieja na ostrove La Palma, patriacej ku Kanárskym ostrovom. Erupcia nastala presne 19. septembra 2021 a zmenila ostrov na nepoznanie 

V zemi sa otvorila puklina, z ktorej vystreľovala zo zeme horúca magma s teplotou viac ako +1 200 °C pod veľkým tlakom. Lávové prúdy sa valili smerom k pobrežiu a počas dlhých týždňov týždňoch drvili ulice, domy, námestia, záhrady a celé banánové plantáže. 

Žeravá láva pochovala všetko, čo jej stálo v ceste. Zároveň sa v oblasti nahromadili metrové nánosy sopečného popola, ktoré pochovali celé územia v západnej časti ostrova. 

Rok po tejto katastrofe sú ostrovania opäť v pohotovosti a boja sa podobného scenára, ktorí majú stále v živej pamäti. Pod sopkou sa totiž opäť trasie zem.

Neistá budúcnosť ostrovanov

Počet citeľných zemetrasení sa od polovice augusta rapídne zvýšil a v oblasti platí výstraha 2. stupňa. Španielski vulkanológovia oblasť pozorne monitorujú.

Odborníci sú ohľadom otázok budúcej erupcie neistí, hoci nevylučujú obnovené pohyby magmy pod juhom ostrova, čo by znamenalo, že k novým erupciám by mohlo dôjsť kedykoľvek bez ďalších varovných signálov. 

Aktualizovaná správa o vulkanickej aktivite Cumbre Vieja uvádza, že v oblasti sopky pretrvávajú určité sopečné nebezpečenstvá, bez toho, aby bolo možné vylúčiť budúcu reaktiváciu.

Erupcia sopky trvala takmer tri mesiace a skončila sa 13. decembra. Erupcia bola najdlhšia v histórii ostrova.