Podarí sa SpaceX odštartovať na ďalšiu misiu? Sledujte prenos spolu s nami

05.11.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Už dnes sa spoločnosť SpaceX opäť raz pokúsi odštartovať na ďalšiu misiu do vesmíru. V prípade úspechu by sme jej dôležitosť mohli pocítiť aj my sami.

Podarí sa SpaceX odštartovať na ďalšiu misiu? Sledujte prenos spolu s nami
Ilustračné, Foto: nasaspaceflight.com

Misia s označením GPS III Space Vehicle 04, by mala odštartovať dnes po polnoci nášho času. Teda v noci zo štvrtka na piatok o 00:25.

Priamy prenos môžete sledovať napr. aj cez nasledujúci odkaz.

Cieľom misie je dostať na orbitu satelit zo systému GPS III. Od roku 2018 spoločnosť vyniesla už 2 satelity, tento má byť štvrtý. Nejde o preklep, tretí v poradí totiž vyniesla spoločnosť United Launch Alliance.

Misiu si objednali Vesmírne sily USA. Tie vznikli len pomerne nedávno, 20. decembra 2019. V rámci Letectva Spojených štátov však už od roku 1982 fungovalo veliteľstvo pre vesmírny boj. Ich úlohou je aktuálne prevádzkovanie GPS.

Ak sa všetko podarí, zvýši sa schopnosť súčasného systému s určovaním polohy, navigáciou a časovou presnosťou. Satelity taktiež budú v oveľa menšej miere vystavené kybernetickým hrozbám.

Spoločnosť SpaceX musela túto misiu už niekoľko krát odložiť. Naposledy sa tak stalo pred vyše mesiacom len 2 sekundy pred štartom.

Najnovšie správy