Podzemná voda v okolí Istrochemu je kontaminovaná pesticídmi

09.07.2020 o 13:32 - Bratislava - Veronika Salayová
  • Článok

V studniach v okolí areálu bratislavskej spoločnosti Istrochem došlo ku kontaminácii vody pesticídmi, ktoré niekoľkonásobne prekročili limity.

Podzemná voda v okolí Istrochemu je kontaminovaná pesticídmi
Ilustračné. Foto: pexels

Vodu zo studní neodporúčajú používať obyvateľom mestských častí Nové Mesto a Ružinov, pretože je kontaminovaná pesticídmi zo spoločnosti Istrochem, informuje mimoparlamentná strana Spolu pre TASR.

Strana Spolu dala vypracovať rozbor vody, ktorú odobrala zo studne v obytnej zóne v Mierovej kolónii v Bratislave. Rozbor potvrdil prekročenie úrovne pesticídov až 199-násobne!

Podľa TASR vo vode bolo spolu identifikovaných 32 druhov pesticídov, pričom pri 14 z nich bol prekročený zákonom povolený limit, tvrdí odborníčka pre životné prostredie strany Spolu Tamara Stohlová, s tým že ide o pesticídy, ktoré je už v súčasnosti zakázané používať.

„Kontaminácia preukázateľne opustila areál Istrochemu a je možné, že už roky ohrozuje zdravie obyvateľov okolia, najmä Nového Mesta a Ružinova,“ skonštatovala Stohlová. Strana Spolu v tejto súvislosti podáva aj trestné oznámenie.

Obyvateľom dotknutých mestských častí sa neodporúča používať vodu zo studní, piť ju, polievať ňou záhradky, sprchovať sa ňou či napúšťať bazény. Pesticídy sa totiž môžu ľahko vstrebať cez pokožku do tela. 

Minister životného prostredia Ján Budaj podľa TASR začal s kontrolou v spoločnosti Istrochem, ktorej cieľom je odhaliť, či nedochádza k ďalšiemu zhoršeniu už existujúcich ekologických záťaží.

Najnovšie správy