Polárna žiara bude v noci viditeľná hneď z niekoľkých štátov Európy

26.10.2020 o 19:35 - Peter Minárik
  • Článok

Vplyvom geomagnetickej aktivity bude počas nasledujúcej noci z niekoľkých štátov Európy dobre pozorovateľná polárna žiara. Tou bude priať aj počasie.

Polárna žiara bude v noci viditeľná hneď z niekoľkých štátov Európy
foto: kingdomnewsnet.org

Počas uplynulých dní zasiahla Zem stredne silná geomagnetická búrka. Tá vyvolala polárnu žiaru, ktoré bolo počas uplynulej noci možné pozorovať zo stredných zemepisných šírok. Polárna žiara sa očakáva aj najbližšiu noc.

Aktivita magnetického poľa Zeme sa hodnotí Kp-indexom, ktorého rozsah je od 0 až po 9. V najbližších hodinách bude KP-index dosahovať hodnotu 5 a polárna žiara by mala byť viditeľná hneď z niekoľkých štátov.

V priebehu nasledujúcich hodín bude možné polárnu žiaru pozorovať z takmer celej Škandinávie, Islandu, Grónska, no bude viditeľná aj z Britských ostrovov.

Polárnu žiaru budú môcť pozorovať predovšetkým obyvatelia Škótska a to aj vďaka pomerne jasnému až polooblačnému počasiu, ktoré sa počas nasledujúcej noci v tejto oblasti očakáva.

Polárna žiara by mala byť viditeľná najmä medzi 21:00 až polnocou a v priebehu noci bude pravdepodobnosť jej pozorovania nižšia.

Najnovšie správy