Kanadu zasiahol polárny vír. Teploty klesnú aj pod -40 °C

16.12.2020 o 18:49 - Kanada - Veronika Salayová
  • Článok

Polárny vír prinesie v nasledujúcich dňoch do Kanady mimoriadne chladné a mrazivé počasie. Teploty môžu v Kanade klesnúť aj na -40 °C, lokálne dokonca aj nižšie.

Kanadu zasiahol polárny vír. Teploty klesnú aj pod -40 °C
Predpokladaná teplota 19. decembra. Zdroj: Meteologix

Ak by niekto hľadať poriadne mrazivú zimu, v Kanade by ju určite našiel. Kanadu totiž zasiahol polárny vír, ktorý zimu v nasledujúcich dňoch výrazne prehĺbi a prinesie naozaj veľmi nízke teploty.

Polárny vír prináša veľmi studený arktický vzduch, ktorý sa dostáva do mnohých oblastí Kanady až po Quebec. Málokto si uvedomuje, že vysoko nad našimi hlavami v stratosfére je neustále prítomný polárny vír. Je to oblasť nízkeho tlaku, ktorá pokrýva najchladnejšiu oblasť na Zemi. 

Narušenie polárneho víru môže priniesť studený vzduch aj do spodných vrstiev troposféry, a tak následne dôjde k veľkému ochladeniu. Arktický vzduch je už nad severnou a strednou Kanadou, najmä v provinciách Saskatchewan a Alberta, kde teploty klesajú pod -40 °C.

V kanadskom Kugaaruku napríklad včera klesla teplota na mrazivých -43,3 °C a v Coral Harbour namerali -39,9 °C. 

Arktický vzduch bude klesať smerom na juh a juhovýchod Kanady až k provincii Ontario. Na niektorých miestach sa očakáva aj silné sneženie, a to najmä v oblasti Toronta až Hamiltonu.

Takéto nízke teploty sa v Kanade očakávajú aj nasledujúce dni. Do konca týždňa budú teploty klesať pod -40 °C, a dokonca môžu byť na niektorých miestach aj nižšie. 

Mrazivé počasie bude pretrvávať aj počas Vianoc, kedy by teploty mali byť o niečo „vyššie“. Budú sa pohybovať okolo -30 °C. 

Najnovšie správy